2010 Yılındaki Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Şirketlerin daha iyi bir toplum ve daha iyi bir çevre için gönüllü olarak katkıda bulunması olarak tanımlanan kurumsal sosyal sorumluluk, toplumlarının gelişmesi için bireylerin yanı sıra kurumlara da önemli sorumlulukların yüklendiği günümüzde vazgeçilmez bir görev haline gelmekte. Kurumlar günümüzde reklam harcamalarına büyük bütçeler ayırarak bilinirliklerini arttırmaya çalışırken bir yandan da sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirerek imajlarını sağlamlaştırıyorlar. Philip Kotler’in A’dan Z’ye Pazarlama kitabında da dediği gibi “Hayır işleriyle bağlantılı pazarlama” denilen bu pazarlama şeklinde şirketler, önemli bir meselenin (daha iyi yeme alışkanlığı, daha çok egzersiz vb.) sponsorluğunu yapabilirler. Şirket, pek çok insanın inandığı bir davaya ortak olarak kurumsal ününü büyütebilir, marka farkındalığını yükseltebilir, müşteri bağlılığını ve satışlarını arttırabilir, basındaki olumlu yansımalara çoğaltabilir.

Geçtiğimiz yıl içerisinde ses getiren birkaç kurumsal sosyal sorumluluk projesine kısaca göz atalım:

1-Avon – Meme Kanseri ile Mücadele

Avon’un 1992 yılından beri 50 ülkede meme kanseri ile mücadelede erken teşhisin önemini tüm kadınlarla paylaşmak ve erken teşhis yöntemleri ile kadınları tanıştırmak için yürüttüğü proje.

2- Aygaz – Yarın Hava Nasıl Olacak?

Toplumun küresel iklim değişikliğine karşı daha duyarlı ve sorumlu hale gelmesini hedefleyen bu projenin 3 yıl sürmesi planlanıyor.

3- Coca Cola – Hayata Artı Vakfı

Gençleri çevre ve toplum sorunlarını düşünmeye ve bu sorunlara çözüm üretecek projeler geliştirmeye teşvik eden bu proje  kapsamında bugüne kadar 34 ilden 52 proje desteklenmiş.

4- Opet – Temiz Tuvalet Kampanyası

Tüm Türkiye’de tuvalet temizliğinin önemine dikkat çekmek ve hijyen bilincini arttırmak amacıyla yola çıkan bu proje 2004 yılında Uluslar arası Halka İlişkiler Derneği’nin Golden World Awards yarışmasında Sosyal Sorumluluk Projeleri kategorisinde birinciliğe layık görülmüştür.

Tarihe Saygı Projesi, Yeşil Yol Projesi ve Her İlde Bir  “Örnekköy” Projesi adlı sosyal sorumluluk projeleri bulunmaktadır.

5-Procter&Gamble –Ergenlik Dönemi Değişim Projesi

Ergenlik döneminde yaşanan fiziksel,ruhsal ve sosyal değişimler konusunda genç kızlar ve anneleri nezninde bilinç yaratmak olan bu projenin yanı sıra şirket Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlılığı adlı diğer projeyle de ergenlik dönemindeki gençleri hijyen ve kişisel bakım konusunda da bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

6-Turkcell – Kardelenler

Belki de ülkemizdeki en çok ses getiren ve en çok bilinen kurumsal sosyal sorumluluk projesi. Maddi yetersizlikler sebebiyle okuyamayan kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlamak mottosuyla yola çıkan şirket 2000 yılından bu yana 20.000 kız öğrenciye burs sağlamış. Turkcell’in, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı ile ortak yürüttüğü bu proje ulusal ve uluslar arası platformda 16 ödülünde sahibi oldu. Turkcell ayrıca Gönül Köprüsü projesi ile de öğrencilerin farklı illeri ziyaret ederken ülkemizin doğal ve kültürel güzelliklerini keşfetmeyi ve farklı kültürdeki akranlarıyla ömür boyu süren dostluklar kurmasını amaçlıyor.

7- Türk Telekom – Türkiye’ye Değer

Sürdürülebilir projelerle Türkiye için değer yaratmak için yola çıkan şirket TT Okulları, TT İnternet Evleri, TT Spor Okulları ve E-Fatura ormanları gibi çeşitli projeleri bir arada yürütmektedir.

8- Ülker – Herkes İçin Futbol

Türk Milli Basketbol takımına ve Fenerbahçe Basketbol Takımı’na sponsor olarak spora verdiği önemi gösteren Ülker, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine spor yoluyla katkıda bulunmak için bu sefer Herkes İçin Futbol projesini yürüyütor.

9-Vodafone – İlk Adım Programı

MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün okul öncesi eğitime %100 erişim hedefine destek olmak ve süreci hızlandırmak amaçlı bu proje ile bugüne kadar 414 anasınıfına ve 53.000 anne-çocuk ve öğretmene ulaşılmış.

Not: 1-Bunların yanında daha birçok şirketin ülkemize değer katmak için yaptığı çeşitli sosyal sorumluluk projeleri var. Ancak ben kendi gözüme en çok çarpanları ve ses getirdiklerini düşündüklerimi burada yayınladım. Oldukça detaylı liste benimde kaynak olarak kullandığım MediaCat Ocak sayısı ile birlikte verilen ekte mevcut.

2-www.kurumsalsosyal.com web sitesinden de güncel kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi almak mümkün.

Kaynak: MediaCat Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri 2010 eki

Bir Cevap Yazın

*