İdeal CV nasıl olmalıdır?

Kapak Yazısı İdeal bir cv içeriğinin nasıl olması gerektiğini, iyi bir cv’de neler bulunması gerektiğini okuyacaksınız. Cv’ye ek olarak hazırlanan ve cv’de belirtilmeyen kariyer hedeflerinizin ve kariyeriniz açısından önem taşıyan noktaların vurgulandığı yazı, kapak yazısıdır. Cv’nize yardımcı olarak hazırlanan bu bölüm, bilgi ve becerilerinizi tümüyle anlatacağınız bir yazı değil, cv’nize destek olacak genel beklentilerinizi ortaya koyduğunuz bir metindir. Kapak yazısı size, kendinizi tanıtma, cv’nizi kişiselleştirme, beceri ve deneyimlerinizin işverenin ihtiyaçlarına uygunluğunu belirtme fırsatını sunar. Kapak yazısı işverenin sizi daha yakından tanımasına yardımcı olacak iletişim becerilerinizi, detaya verdiğiniz özeni ve yazılı iletişiminizin kalitesini analiz edebilmesini sağlar.

Kapak yazısı, okuyan kişinin ilgilenmesini sağlayabilmek için bir çeşit pazarlama yazısıdır. Başvurduğunuz pozisyonun gereklerine göre hazırlayacağınız yazıda neden bu pozisyona ilgi duyduğunuzu, motivasyonunuzu ve işle ilgili güçlü yanlarınızı belirtin. Kariyer hedefleriniz ve amacınız, yazınızda bulunması gereken olmazsa olmaz bölümlerden biridir.
Cv’nizin tekrarı, cümlelerinizin sıklıkla “ben” ile başlaması, çelişkili cümleler, uzun paragraflar, imla ve gramer hataları ise yazınızda bulunmamasına dikkat etmeniz geren konulardır.

Dikkat edin: Hiçbir işveren hayat hikayenizi okumak istemez. Bu nedenle kapak yazınız kısa ve öz olmalıdır, bir sayfayı geçmemelidir. Tek ve standart bir kapak yazısı yazmak yerine kapak yazınızı başvurduğunuz pozisyona ve şirkete göre kişiselleştirin ve imzalamayı unutmayın….

Cv Yazma Cv, başvurulan işe uygun özellikleri ve başarıları özetleyen bir sunumdur. İyi bir cv sizin kim olduğunuzu, bugüne kadar neler yaptığınızı, ne tür becerileriniz olduğunu, ne bildiğinizi ve ne yapmak istediğinizi anlatan bir özettir.

Bir çok kişi cv’nin iş başvurusunda formalite gereği hazırlanması gereken bir belge olduğunu düşünerek büyük bir yanılgıya düşerler. Profesyonel iş hayatında arzuladığınız iş teklifini almanızı ve mülakat aşamasına ulaşmanızı sağlayacak olan en etkili araç, kurallara uygun olarak tasarlanmış şahsi hedeflerinizi ve yeteneklerinizi içeren cv’nizdir. Cv’nin önemi, sizi hiç tanımayan yöneticilere kendinizi tanıtacak bir satış belgesi özelliği göstermesinden kaynaklanır. Cv’nizin etkileyici ve dinamik olması, sizin diğer adaylar arasında ön plana çıkmanızı kolaylaştıracaktır. İyi bir cv, işverenin ilgisini çekmeli, hakkınızda iyi bir izlenim yaratmalı, sahip olduğunuz ya da başvurulan işle ilgili niteliklerinizi ön plana çıkarabilmelidir.

Cv hazırlamaya başlamadan önce hedeflerinizi çok iyi belirlemeli ve bu hedefe yönelik olarak cv’nizi hazırlıyor olmalısınız. Genel olarak bilgi, beceri ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabileceğiniz cv’nizi, spesifik olarak bir pozisyona başvuracak şekilde de hazırlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hazırlanan cv, o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış olmalıdır. Belirlenmiş iş için gerekli bilgi, beceri ve kişilik özellikleri incelenerek hazırlanmış bir cv daha başarılı sonuç verecek ve o işe sizin diğer kişilere göre daha uygun olabileceğinizi gösterebilecektir.

Özetle, tek ve standart bir cv yerine başvurulan işin özelliklerine göre şekillendirilmiş cv’ler hazırlamak daha yararlı olacaktır.
Ülkemizde, ilan edilen herhangi bir pozisyon için yüzlerce başvuru yapıldığını ve gerçekten zamanı kısıtlı olan yöneticilerin her cv için arzu edilen oranda zaman bulamayacağını düşünürsek, “en iyi cv, en basit olarak hazırlanmış olandır” sonucuna varabiliriz.

İdeal bir cv nasıl olmalıdır?

Kesinlikle el yazısı kullanılarak oluşturulmamalıdır.

Bilgisayarla yazılmış cv en iyi sonucu verir.

Yazı karakterini seçerken, gözü yoran süslü karakterlerden uzak durulması gerekir (En okunaklı yazı karakterlerinin Times new roman veya arial olduğu tespit edilmiştir).

Okunaklılığı kaybetmemek için 10 puntodan küçük karakter kullanmayın.

Gereğinden fazla koyu (bold), yatık (italik) veya altı çizili paragraflara yer vermeyin.

Kullanılacak en uygun kağıt rengi beyazdır. Ancak, abartılı olmamak kaydıyla açık gri ve fildişi renkli kağıtlar da kullanabilirsiniz.

Bir cv’de neler bulunmalı?Bir cv’de yer alması gereken temel bilgiler:

Kişisel bilgiler: İsim, soyisim, adres, telefon, e-mail, doğum tarihi gibi bilgilerden oluşur.

Kariyer hedefi: Kısa ve öz bir şekilde kariyer hedefinizi, istediğiniz işin niteliklerini tanımladığınız alandır. Eğer kapak sayfasında kariyer hedefinizden bahsettiyseniz cv’nizde tekrar bahsetmenize gerek yoktur.

İş Deneyimi: En son iş deneyiminizden başlayarak tüm iş deneyimlerinizi, söz konusu işlerinizdeki sorumluluk ve başarılarınızı belirterek yazacağınız alandır. Burada önemli olan, tarihler arasında tutarsızlık olmamasıdır.

Eğitim: En son mezun olduğunuz ya da halen devam ettiğiniz okuldan başlayarak mezun olduğunuz liseye kadar olan süreci tanımlayacağınız alandır.

Yeterlilikler: İş yaşamınızda önemli olacağını düşündüğünüz teknik ve teknik olmayan bilgi ve becerilerinizi içerir. Bilgisayar ve yabancı dil, teknik bilgiler, katıldığınız kurs ve seminerler burada yer alabilecek bilgilerdir.

İlgi alanları, ödüller, gönüllü faaliyetler, yayınlanmış eserler gibi bilgiler başvurulan iş ya da kariyer hedefleri açısından önem taşıyorsa bahsedilmelidir.

Internet haber: Kalifiye.net

Leave a Reply

*