GMC katılımcılarından tüyolar

GMC 2010 Türkiye finalinin ardından uluslar arası finali de geride bıraktık. Bu yıl öğrenci ve şirket katılımının oldukça yüksek olduğu bol aktiviteli bir GMC süreci geçirdik. İstanbul ve Ankara’da pek çok üniversiteye giderek GMC’ci üniversiteliler ile buluştuk. Düzenlediğimiz Brand Day ve Open Day’ler ile GMC’de yarışan öğrencileri Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle buluşturduk. Sosyal ağlardaki etkinliklerimize ise bir yenisini ekleyerek Facebook uygulamamızla GMC yarışmacılarına ödüller dağıttık.
Bizim için oldukça keyifli geçen GMC 2010’un ardından öğrencilerin yarışmayla ilgili görüşlerini öğrenmek istedik ve mikrofonumuzu yarışmada 2. Tura kadar çıkmış öğrenci takımlarından Cally takımına yönelttik. İlker Serdar Çetinkaya, Şehidcan Erdim ve Başarı Kubuzcu’dan oluşan Cally takımı bize 5 soruda GMC’yi ve yarışmadaki tecrübelerini anlattı. Bundan sonra GMC’de yarışacak öğrenciler için önemli tüyolar ve faydalı bilgilerle dolu bu röportajı özellikle GMC 2011’de yarışmaya katılmayı kafasına koymuş kişilerin kaçırmamasını tavsiye ederiz.

1-Sizce Neden GMC?
İlker Serdar
: 2007 ve 2010’da resmi olarak katıldığım iki yarışmada da yarıfinalde elendik. Geçen sene de Cally’den Başarı’nın kurduğu takımda takviye kuvvet olarak yer almıştım.5 seneyi doldurduğum üniversite hayatında 3kere GMC’ye katıldığıma göre GMC’ye olmazsa olmazlarımdan diyebilirim.

 Hiperaktif bir üniversite öğrencisi olarak üniversite öğrencilerine yönelik olarak üniversite öğrencilerine yönelik çeşitli ulusal-uluslararası yönetim yarışmalarına katıldım. GMC bunlar arasında bana göre katılımcıların kararlarını, düşüncelerini en iyi analiz edebilen yarışma.

Önünüzde raporlar ve vakalar sayesinde evdeyken, okuldayken bile sürekli kendinizi sürekli ofiste hissettirecek kadar gerçekçi bir yarışma.

Şehidcan: GMC pek çok kişinin arayıp bulamadığı tecrübeyi, bilgiyi hem kısa bir süre içinde hem de eğlenceli olarak edinmemizi sağlıyor. Takım çalışmasını öğrenmek, şirket işleyişi hakkında detay bilgi sahibi olmak ve rekabet etmeyi öğrenmek bunlardan bazıları. Kısacası “Neden GMC? Çünkü bu fırsat kaçmaz”.

Başarı: Mühendis kökenli biri olarak bugüne kadar kendimi geliştirdiğim birçok alan oldu, hayatta ne tarafa baksanız mutlaka içinde mühendislik koklayabileceğiniz bir şeylere rastlarsınız, rastladım da ve değerlendirdim hepsini; ama bana bu yetmedi. İçimdeki o işletmeci yönümü geliştirmek için arayış içerisindeydim. Hayatın fırsat ve şartlarını da göz önüne bulundurursanız üniversitede bir fırsat yakaladım:

 15 haftalık bir süreç, geçen sene ilk tur ki başvuruların bitmesine dört gün kala böyle bir yarışmanın varlığından haberdar oldum ve bu sene yarıfinal; ilk tur gruptan zorlanmadan çıktık ardından Türkiye birincisi Su takımıyla aynı grupta finale bilet aradık. Kendilerine şimdiden Çin’de başarılar diliyorum, daha da büyük başarılarla yollarına devam etmelerini eklemek isterim.

 Kısaca mühendisliğin yanında yapılan bir işletme yüksek lisansı gibi yerini aldı GMC benim hayatımda… 

İşletme okuyan bir arkadaşım yarışmayı incelediğinde bana aynen şöyle demişti:

“Okulda gördüğümüz her ne varsa hepsini içiren bir platform, böyle bir yarışma çok iyi bir fırsat gerçekten ”

2-Sizce yarışmacılar takım arkadaşlarını seçerken nelere dikkat etmeli?
İlker Serdar
: Geçtiğimiz hafta Başarı’yla ”GMC Muhasebesi” yaparken sonraki yarışmalar için hemfikir olduğumuz bir karar vardı.

”Türk gibi başlayıp, Alman gibi çalışıp, İngiliz gibi bitirecek” takım arkadaşları seçmek gerekiyor. Çalışma devamlı olmalı ki keyfini de beraber çıkartabilelim. Biz bu konuda biraz eksik kaldık!

Yarışmacıların takım arkadaşlarını seçmesi aslında yarışmadaki ilk rapor kadar önemli. Nasıl ki yarışma şirket yönetimi konuda hassas kararlardan oluşuyorsa, takım arkadaşlarında da o kadar hassas olmak gerekmekte.
 Bu kişi kimdir? Raporu önüne koyduğumuzda bize hangi bölümlerde yardımcı olabilir? Hevesli olması güzel Bir şey ama teoride bilgisi var mı, olmayabilir, iş tanımlarında sürekli karşımıza çıkan ”analitik düşünebilme yetisi” var mı? Arkasından bundan önce de arkadaşlığınız varsa kendinize sormanız gereken bundan önceki buluşmalara sadık ve zamanında gelen biri miydi, toplantılara artı değer katabilir mi, ekip çalışmalarında doğrudan kararlara etki etmeyen ama karar sürecine etki edecek nasıl insiyatifler alabilir sorusunu kendinize sormanız lazım.

Şehidcan: Takım üyelerinin tamamının aynı sektörden olmasından kaçınılması gerekiyor. Farklı sektörlerden olan her üye farklı bir bakış açısı, farklı bir strateji demek. Bu farklılıklar birleştirilip tek bir yol haritası haline getirilmeli. Bunu sağlamak için mutlaka iletişim problemi yaşamayacağınız, birlikte çalışmaktan keyif alacağınız takım arkadaşları seçilmelisiniz.

Başarı:Soruyu kendi takımım Cally’yi göz önünde bulundurarak cevaplamak isterim:

Öncelikle neye daha öncelikli olarak vakit ayıracağının farkında olan arkadaşlardan seçmelisiniz grup üyelerini, çok yoğun olmayacak kişiler olmalı ya da bu yoğunlukta yarışmaya da vakit ayırmayı başaran kişiler olmalı… “Ben hiçbir şey bilmiyorum, ne yapacağım” diyen arkadaşında grupta olmamasını tavsiye ederim. Son olarak grupta işini yapan fakat takip edilmeyi bekleyen arkadaşlar da olmasa iyi olur…

 Ayrıca eğer grubunuz da İlker gibi bir varsa, direkt İlker diyorum tanımayan yoktur artık, çok şanslısınız demektir. Takımı bir arada tutup, bizim bu röportajı takım olarak yazabilmemizi sağladığı için teşekkürler İlker…

3-Sizce yarışmacılar GMC’ye nasıl hazırlanmalılar?
İlker Serdar:
GMC analitik düşünenleri daha çok seven bir yarışma desek yanlış olmaz. Bunun yanında biraz ileri görüşlülüğe ve verdiğiniz kararları düşünebilmek için bolca zamana ihtiyacınız olacak.

Facebook Türkiye’de henüz duyulmamışken Estonyalı bir yatırımcıdan Facebook kıvamında bir site kurma konusunda ortaklık teklifi gelmişti. Ben de konuyu Türkiye’nin en büyük ve zengin web girişimci – melek yatırımcılarından akıl hocam Çağlar Erol’a açtığımda bana iş planı, harcama tabloları ve finansal raporlarda herşeyin ayrıntılı olması gerektiğini anlatmıştı. Biz de bu sene yarışmada bunu uyguladık. İlk sayfadaki tüm kalemleri ve arka sayfadaki finansal raporların çoğunu bir excel tablosu üzerine kanalize edecek formüller yazması benden, Excele yerleştirmesi Başarı’dan güzel bir iş çıkarttık. Hatta işi biraz daha ilerletip gelen raporlara göre bölge/ürün trend analizi ve rakip yorumlamalara bile giriştik.

En son bir internet şirketinde(Xing) müşteri ilişkileri kısmında çalıştığım için orada insanları daha iyi analiz edebilme fırsatı yakaladım. Hepimizin yaptığı en büyük hatalardan birisi de sitelere üye olurken kullanım koşulları kısmını okumadan onaylamak. Halbuki kullanım koşulları orada yazılanları okuyup ileride başımızın ağrımaması için konulan kurallar. Yarışmaya kaydolduğunuzda gelen el kitabı da öyle! Okumamak sizi çok üzebilir. GMC2011’e daha çok var. El kitabında her sene majör gelişmeler yaşanmıyor. O yuzden mutlaka 2010 el kitabını bulmaya çalışın. Bulamazsanız bizlerden yardım isteyin. Sindirmeniz ve rakiplerinize karşı 1-0 önde başlamanız için önünüzde çok uzun bir süre var.

Şehidcan: GMC El Kitabı’nı dikkatlice ve baştan sona okumalılar. Zaten ihtiyaç duydukları tüm bilgiler orada mevcut. Bir de sürekli dile getirdiğimiz ama gerçekten çok zaman kazandıran “Excel tablosu” mevzusu var. El Kitabı’ndaki bilgiler ışığında formüller oluşturarak bunu hazırlayabilirler. Verdikleri kararın yaklaşık olarak nasıl sonuçlar doğuracağını anında görebilecekleri için pek çok varsayımı test ederek karar vermelerini kolaylaştırabilirler. Bunların dışında ise stresten uzak kalmalılar, GMC’ye sakin başlamak ciddi manada fayda sağlıyor.

Başarı:Cally Takımı olarak ağırlıkla rapor okuma ve pazarın durumunu inceleme konularında daha fazla yoğunlaşmak istememiz ve işlem yükünün azaltılması için yapılacak tüm işlemleri bizim yerimize yapması için bir Excel dosyası hazırladık. İçerik olarak biraz bahsetmek gerekirse;

Sadece satmak istenilen ürün miktarları girilerek, genel giderler ve kar zarar tablosunu(şirket raporunun önemli bir kısmını içeren tablolar) elde etmemize olanak sağlayan bir dosyadır.  Değişen verilere adaptasyon sorunu olmayan bu dosya ile başka hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan bahsedilen tablolardaki her veriyi ayrı ayrı elde edebilirsiniz. Ayrıca bundan bağımsız olarak yapmak istediğiniz diğer hesaplamaları da destekleyen bir sistemi barındırıyor. Karar kâğıdının bir örneğini bünyesinde bulundurarak hesaplamaları daha doğru ve hatasız yapmayı amaçlıyor. İstatistiksel analizler ve eldeki verileri grafiksel olarak da işleyerek işlem yükünü ciddi oranda hafifletiyor.

Yarışmacılara hazırlık konusunda söyleyebileceğim en önemli kısım burasıdır. Bunların dışında pazarda herkes bir bütünün parçasıdır. Herkesin her kararı herkesi etkiliyor. Dolayısıyla gruptaki diğer takımların faaliyetlerinde takip etmek, tahmin etmek gerekiyor. Pazarın durumunu da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Durumu iyi analiz etmek gerek, daralması ya da genişlemesiyle yapacağınız faaliyetlerde çok iyi başarılar kazanabilirsiniz.

Son olarak el kitabından bahsetmek istiyorum. Okudukça daha fazla okunması gerektiğini düşünen biri olarak yarışmacılar mutlaka iyi bir şekilde incelemeliler kitabı.

4-Sizce yarışmacılar stratejilerini belirlerken neleri göz önünde bulundurmalı?
İlker Serdar:
Strateji belirlerken üretim-fiyat-reklam-arge-satış kanalları beşlisini iyi bilmek ve esneklik katsayılarının bilincinde olarak strateji belirlemek gerekiyor. Bunları yaparken finansal gücünüze bakarak davranmak gerektiğini unutmamak lazım.

Biz yarışmanın başından yarıfinalin üçüncü haftasına kadar kendi stratejimizle birinci durumdaydık. Ama bu sene Macau’da Türkiye’yi temsil eden SU’nun bizimkine göre tamamıyla farklı stratejisiyle bizi geçerek finale çıktı. Biz stratejimizi değiştirmemiz gerektiğini birinciliği kaybettikten sonra anlamıştık fakat geç kalmıştık. Yarışmacılar stratejini değiştirme konusunda akılcı çözümleri varsa çekinmemeli, değiştirmeli.

Futbol karşılaşmalarından alışkın olduğunuz, takım oyunlarında çok kullanılan ”oyunu okuyabilmek” kavramı GMC’de de çok önemli. Rakiplerimizin bundan önceki satış-finansal raporlarından ne kadar kar payı dağıtabileceğini anlayabiliyorduk. Gelen vakalara göre en fazla %2 sapmayla bilebiliyorduk.

Şehidcan: Tarihçe dikkatlice incelenmeli ve edinilen bilgiler doğrultusunda stratejileri en başta belirlenmeli. İlk karardan itibaren rakiplerin stratejileri ve bir sonraki hamleleri de olabildiğince tahmin edilmeli. Yapılacak ufak tefek taktik değişiklikleri dışında asıl plana sadık kalınmalı. Özellikle fiyatlarda çok zig-zag yapılmamalı. Bir de verilen olaylar dikkatlice tercüme edilmeli ve doğru yorumlanmalı.

Başarı:Bir şirketi meydana getiren bölümleri; pazarlama-üretim-ik-finans iyi bilip, gerekli çalışmaları yapmalısınız.  İçte bu aşamayı geçtikten sonra bulunduğunuz pazara baktığınız da esnekliğin ne derece olduğunu ve fırsatları ve imkânları analiz etmelisiniz. Tüm bunları,  strateji çatısı altında birleştirmeniz sizi istediğiniz noktaya ulaştıracaktır. Bu, mühendislikte çoklu değişken kavramına çok yakın bir sistemdir. Sistemde değişkenleri derecelerine göre ihmal edersiniz ve sonuca mininum hatayla ulaşırsınız.

Teknik yapı olarak futbola benzediğinden yola çıkarsak da, stratejiniz değişkenleri anlık olarak işleyebilme olmalıdır.. Ayrıca ofsayta da düşmemek gerekir bizimki gibi. Futbol tabiriyle maçı okuyabilen bir strateji edinmelisiniz…

5- Sizce GMC sayesinde yarışmacılar ne tür faydalar sağlayabilirler? (Sosyal, teknik, kariyer vb. açılardan değerlendirebilirsiniz.)
İlker Serdar:
Bilgi Arena’08de Turkcell’in Study Case’inde birinci olduğum için mülakata çağırılmıştım. Mülakatı yapan kişi eski GMC yarışmacılarından biri olduğu için konuşmamızın yarısı GMC üzerine konuşarak geçmişti ve kabul edilmiştim. CV’de böyle bir deneyiminizin olması cidden çok önemli.

Teknik anlamda hepimizin bildiği gibi – benim de dahil olduğum – İşletme öğrencilerinin kocaman bir yüzdesi muhasebe dersleriyle sadece dersi geçecek kadar ilgilenir. Diğer bölümlerde okuyan arkadaşlar bilanço, gelir tablosu, nakit akım tablosu gibi tabloları hiç bilmedikleri için ekiplerde bu tabloları yorumlamak işletme öğrencilerine kalır. Bu tabloları yorumlayarak muhasebe bilgilerini gözle görülür seviyede arttıran arkadaşlarımız oldu. Maliyet Muhasebesi alan arkadaşlarımız bir siparişin safha safha maliyetini ve kar marjını çıkartarak uygulamalı olarak teorik bilgilerini arttırmış oldular.

Aynı zamanda bu yarışma sayesinde çok geniş bir çevre yapma şansınız mevcut. Realta ekibi sosyal medya hesapları sayesinde özellikle Facebooktaki Global Management Challenge grubu üzerinden rakiplerinizi tanıma, onları analiz etme imkanı sağlıyor. Haftalık sonuçlar açıklandığında hiç tanımadığınız kişilerin sizi tebrik etmesi planlarını ve yaptığı hataları bir nebze paylaşması, aynı şekilde sizin paylaşımlarda bulunmanız, yarışmadan sonra etkinlikler düzenlemeniz yeni insanlarla tanımanızı kaçınılmaz kılıyor.

Bu süreç içerisinde Realta çalışanlarıyla tanışabiliyorsunuz, Deniz ve Simge’yle sanki takım arkadaşınız gibi rahatça ulaşıp yarışma sürecini etkilemeyen ama GMC’yle ilgili görüş alışverişlerinde bulunabiliyorsunuz.

Şirketlerin OpenDay, BrandDay gibi etkinlikleri sayesinde Türkiye’nin sektöründe öncü firmalarıyla  daha yakından tanışabiliyorsunuz, yöneticilerle bağlantı kurabiliyorsunuz, sorularınızı birebir sorabiliyorsunuz. Çok leziz bir gün geçirmekle kalmayıp size sundukları iş teklifleri, mülakatlarda sağladıkları öncelikler sayesinde hem kariyerinize güzel bir şirkette başlayabiliyor/devam edebiliyorsunuz. Brand Day etkinliğine davet eden, süper bir ev sahipliği yapan ve ayrıcalıklar sağlayan Yapı Kredi ailesine tekrar tekrar teşekkürler.

Şehidcan: Öncelikle bir üretim şirketinin işleyişi ile ilgili neredeyse her konuda az çok bilgi sahibi olurlar ki bu çok faydasını görecekleri bir altyapı olur. Bunun dışında yarışmada belli bir seviyeye kadar yükselebilirlerse, yarışmayı takip eden pek çok güçlü firmaya kendilerini gösterme ve farklı olanaklardan yararlanma şansları olur. Ayrıca GMC sonrasında hangi alanın kendilerine daha uygun olduğu konusunda çok daha net fikirlere sahip olma olasılıkları yüksek. Tüm bunları yok sayarsak bile, geriye dönüp baktıklarında gülümseyerek hatırlayacakları ve özleyecekleri bir zaman dilimi geçirmiş olurlar. Bence bu bile başlı başına yeterli.

Başarı:İlk turdan itibaren tüm takımlarla facebook, twiter gibi sosyal medya araçlarıyla iletişime geçerek sosyal olarak sürekli gelişen yenilenen bir ortamda çok iyi vakit geçirerek kendime kattığım faydaları özetleyebiliriz.

Yarışma sırasında gerçekleştirilen organizasyonlar çerçevesinde, çevrenizi de zenginleştirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Realta’nın sunmuş olduğu sosyal medya imkânları ve kendi faaliyetleriniz ile bu fırsatları değerlendirmek sizin elinizde.               

Takım halinde bir hareketin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını görme fırsatını yakalayabileceğiniz GMC de; kariyer olarak da bir şirketin genel yapısını tanıma fırsatı buluyorsunuz. Ayrıca CV’nizde böyle bir deneyimin olması da kariyer hayatınız için önemli artılar arasında olacaktır.

 

Görüşlerini bizlerle paylaştıkları için Cally takımına teşekkür eder, bu keyifli röportajı kardeş takımları olan Hittites ile GMC için söyledikleri sloganlarıyla bitirmek isteriz.

“Ne olursa olsun kan şekeriniz hiç düşmesin.”

Leave a Reply

*