İş Kurmayı Düşünenlere Öneriler

Yenibiris.com’un anketine göre her iki kişiden biri kendi işinin patronu olmayı istiyor. Ama şu koşulda…

İş dünyasının yüzde 45’i kendi işini kurmayı hayal ediyor. Yenibiris.com’un yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı anketine göre katılımcılar “şartları iyi olduğunda” bunu yapmak istiyor. Katılımcıların yüzde 25’i yeni bir girişimi ne kadar istese de cesaret edemiyor. “Düşündüm ama cesaret edemedim” şıkkını seçenlerin oranı yüzde 25. Ankette öne çıkan bir diğer seçenek ise “evet bir projem var, üstünde çalışıyorum”. Bu seçeneğe oy verenlerin oranı yüzde 21. Tabi risk almak istemeyenler de var. Yeni bir iş kurma yükünün altına girmek istemeyenlerin oranı ise yüzde 9.
 

Artık kendi işinizi kurmak mı istiyorsunuz?

Müşterileriniz veya çalıştığınız kişiler sizi seviyor ya da güveniyor olabilir ama kendi işinizi kurmak bu kadar basit değil. Emin olmadan kendi işinizi açmak sizi başarısızlığa da sürükleyebilir. Yeni bir girişime başlamadan önce kendinizde ve iş yerinizde dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek  için aşağıdaki 10 maddeyi gözden geçirmelisiniz.

1) Deneyim: Yoğun çalışıyor olmanız sağlam bir iş deneyiminiz olduğu anlamına gelmez. İnsanlar karşısındakini  konusunda uzman görmedikçe onunla çalışmak istemezler. Eğer yeterli tecrübeniz yoksa yanlız bir yola çıkmak sizin için iyi olmayabilir.

2)Bağlantılar: Eğer bağlantılarınız güçlüyse ve iş kurduğunuz çevrede tanınıyorsanız iş ayarlamanız daha kolay olacaktır. Eğer bir yerde yeniyseniz insanlar tanıyıp güvenmedikleri biriyle çalışmak istemezler.

3)Kendiniz olun: Hiç kimseyi tanımadığınız bir ortamda bile rahat olmaya, yeni insanlarla tanışmaya çalışın. Bu samimiyetiniz karşınızdakine de geçer.  Çoğu insan samimi olmadığından kapısına kadar gelen bir çok işi kaçırabiliyor.

4)Dijital ayak izi: Mutlaka dijital ayak iziniz olmalı. Bir web siteniz yada bloğunuzda kendiniz ve yaptığınız iş hakkında bilgi vermelisiniz. Böylece müşteriler ve sizinle çalışmak isteyenler sizin hakkınızda bilgiye kısa sürede ulaşabilir.

5)İş ortaklıkları: Müşterilerinize hizmet sunarken yapamadığınız bazı işler olabilir. Müşteriye bunu hissettirmemek için iş ortaklarınızdan yardım istemelisiniz. Örneğin müşterilerinize ürün teslim etmek zorundasınız ancak sizin aracınız yok. Müşteri üzerindeki imajınız zedelenmeden ürün transferi için bir firmayla anlaşmanız sizin için iyi olacaktır.

6)Sosyal ağlar: Sosyal ağlarda firmanızın bir sayfası olması için illa ki çok sosyal bir iş alanında çalışıyor olmanız gerekmiyor. Günümüzde bir çok insan sosyal ağları kullanıyor ve onlara ulaşmak zorundasınız. Sadece bir profil sayfanız olması da yeterli değil. Günlük değişikliklere ayak uydurarak, yenilikleri takip etmelisiniz.

7)Ekipmanlar: Ofisinizde iş için yeterli malzeme bulunmalı. Ayrıca teknolojik araç gereçlerden de eksiğiniz olmamalı.

8)Telefon: Sadece tarifeleri daha uygun diye bir cep telefonuyla işe başlamayın. Ofisinizin bir de sabit hattı olmalı. Karşınızdaki kişiye sabit hattınızı vermeniz her zaman daha güven verici olacaktır.

9)Şirketleşme: Muhakkak bir kurumsal yapı oluşturun. Serbest çalışmak her zaman özgürlüğün yanında başarı getirmez. Yasal bir şirket haline gelin ve vergi dairesine kayıt olmak gibi yasal prosedürleri mutlaka gerçekleştirin.

10)Vergilerinizi ödemek: Kendi şirketiniz olduğunda unutmayın ki vergilerini de siz ödeyeceksiniz. Gelir beyanı yaparken doğru beyan vermeniz gerekir. Vergilerinizi mutlaka zamanında ödeyin.

Anket:Kendi işinizi kurmayı ciddi olarak düşündünüz mü?
Evet bir projem var, üzerinde çalışıyorum %21                                       
Düşündüm ama cesaret edemedim %25
İleride şartlar iyi olduğunda olabilir  %45
Hayır böyle bir riski almayı düşünmem    %9

   Toplam oy sayısı: 19942

  

  Kaynak: Yenibiriş

  Share:

Leave a Reply

*