Etkili bir CV’nin altın kuralları

Özgeçmişiniz, işe alım kararını verecek olan kişiyle ilk buluşmanızdır. Etkisi güçlü bir özgeçmiş sizi işe tek başına sokmak için yeterli değildir ama iyi bir başlangıç size önemli bir avantaj sağlar.

İşverenler özgeçmişte ne ararlar?
İşi yapabileceğinize dair bilgi – Gerekli eğitim ve bilgiye sahip olup olmadığınız
İstekliliğiniz ve heyecanınıza dair izler – işe dair isteğinizi aynı alanda yaptığınız stajlar, iş deneyimleri, projeler gösterebilir. Aynı zamanda Kariyer Hedefiniz de isteğiniz konusunda işvereni ikna etmek için kullanabileceğiniz önemli bir alandır.
Şirketin kültürüne ve tarzına uygun olup olmadığınız – Özgeçmişin formatı ve kendinizi anlatış tarzınız bu konuda karşı tarafta bir izlenim yaratır. Eğer çalışmak istediğiniz şirketin kültürü, çalışma dinamikleri sizin için net değilse bu şirkette çalışan kişilerle tanışmaya çalışabilir ya da medyada, internette çıkan haberlerden bilgi toplayabilirsiniz.

Etkili bir CV’de olması gerekenler:
1- BİLGİ AKIŞI: Bölümler hedef işverenin ilgisini uyandıracak şekilde sıralanmış. En görünür yerde en önemli bilgiler var. Gerekli ayrıntılar var, gereksizler yok.
2-İKNA EDİCİ: Üniversite ve varsa iş deneyimlerindeki başarılar ile size özel yetenekleriniz ve güçlü yönlerinizle harmanlanmış. Mülakata davet etme isteği uyandıran.
3-TASARIM: Kendi tarzınızı yansıtır, şirketin tarzına uygun olduğunuzla ilgili bilgi verir.

Görünüm:

• Özgeçmişin geneli sizi ve başvurduğunuz sektörün / şirketlerin tarzını yansıtıyor mu? Örneğin yaratıcı ve estetik yönünüz güçlüyse dümdüz ve siyah yazılı bir özgeçmiş yerine gerçekten aklınızdan geçen renkli bir formatı deneyebilirsiniz.
• Fotoğraf koymak isteyenler… Fotoğrafınız elenmenize neden olmasın. Size benzeyen, kurumsal görünümlü bir tanesini seçmeye dikkat edin. Aman partide çekilmiş olanı koymayın yanlışlıkla!
• Yazıların rahat okunabilmesi, satır aralıklarının çok sıkışık olmamasına dikkat edin. Yoksa ilgi çekmesi gerekirken özgeçmiş yorucu olabiliyor.

İçerik:

• “Kariyer Hedefi” cümleniz gerçekten sizi anlatsın, klişelerden uzak duralım. Ayrıca hedefinizi net anlatsın, ne fazla geniş kalsın ne de çok daraltsın. Lütfen şu cümleden uzak durun:
“Okuduğum bölüme, deneyim ve kişisel özelliklerime uygun pozisyonlarda iş arıyorum.”
Bu cümle tarzı çok kullanılıyor ama hem hedefi fazla geniş tutuyor hem de çok klişe ne yazık ki.
• Hedefiniz için önemli olacak tüm projeleriniz ve deneyimleriniz özgeçmişte gerekli detayda anlatmaya çalışın. Genelde stajda yapılan projeler ya da sorumluluklar anlatılmaya değer görülmez, halbuki önemli bilgiler verir sizin hakkınızda. O yüzden özgeçmişinize yazmaya değer bulduğunuz her projenizin, her deneyiminizin detayını da ekleyin.
• Hedefinize uygun derslerinizi, yaptığınız projelerinizi yazmayı atlamayın.
• Lise ve ortaokulda yaptığınız derece, aldığınız başarılar varsa onları da ekleyebilirsiniz. Örneğin lisede matematik yarışmalarına katılmıştınız ve ilgilendiğiniz iş de analitik yönünüzün iyi olmasını gerektiriyorsa bu bilgiyi yazmanız iyi olabilir.
• Telefon numaranızı son bir kere kontrol edin, eksik ya da yanlış bir rakam olmasın.
• E posta adresinize alıcı gözle bir daha bakın. Profesyonel bir izlenim mi bırakıyor yoksa şaka etkisi mi yaratıyor?

Businews Club Kariyer Koçu Filiz Demirbağ

Şimdi tüm bunları sizin adınıza yapacak, sizi iş dünyasına hazırlayacak ve hayalinizdeki işe ulaştıracak bir kulüp var. Businews Club üyesi olarak CV’nizin değerlendirmesini profesyonellerin ellerine bırakabilir, aradığınız işe yönelik en uygun CV’ye sahip olabilirsiniz.

Businews Club’ı incele:

http://club.businews.eu/

Businews Club’a hemen üye ol:

http://club.businews.eu/hemen-uye-ol/

Leave a Reply

*