Gençler Kurumların BT Politikalarını Takmıyor!

 

Cisco araştırmasına göre çalıştığı kurumdaki BT politikalarını bildiği halde ihlal edenlerin oranı yüzde 70. Her 10 gençten yedisi ise okul ve işyerlerindeki BT uygulamalarını kişisel kullanım alışkanlıkları doğrultusunda değiştirmeye meyilli.

İşgücüne katılan gençlerin BT kullanım alışkanlıklarını, Cisco tarafından yayımlanan 2011 Cisco Connected World Technology Report araştırmasına konu oldu.

14 ülkede 2 bin 800’den fazla üniversite öğrencisi ve genç çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, işgücüne katılan gençlerin BT kullanım alışkanlıklarının kurumların sistem güvenliğini nasıl tehdit ettiğini ortaya koyarken önemli sonuçlara işaret ediyor.

Sonuçlara göre, işyerinde kişisel internet kullanım alışkanlıklarını sürdürmeyi talep eden gençler, kurumların BT kurallarını delmeye önceki nesillere kıyasla daha yatkın. Gençlerin kural tanımazlığı okul veya işyeriyle de sınırlı değil; komşunun kablosuz bağlantısından yararlanmak ya da başkasının cihazını izin almadan kullanmak da alışkanlıklar arasında.

Her üç çalışandan birinin BT departmanlarına saygı duyup duymadıkları sorusuna olumsuz yanıt verdiği hesaba katıldığında, BT politikalarının çalışanların sosyal medyaya erişim, istedikleri cihazların kullanımı ve uzaktan çalışma konusundaki esneklik taleplerinin dengelenmesi gerektiği görülüyor.

Raporda öne çıkan diğer bulgular ise şöyle:

• Üniversite öğrencilerinin yüzde 24’ü ve çalışanların yüzde 23’ü, 30 yaşından önce en az bir kez internet hırsızlığı mağduru olmuş.

• Üniversite öğrencilerinin yüzde 33’ü online ortamda kişisel bilgilerini paylaşmakta sakınca görmüyor.

• Çalıştığı kurumdaki BT politikalarını bildiği halde ihlal edenlerin oranı yüzde 70. Bunun başlıca nedenleri arasında yüzde 33 oranla çalışanların aslında kötü bir şey yapmadıkları inancı, yüzde 22 ile işlerini yürütmek için bazı program ve uygulamaları kullanmaları gerektiği, yüzde 18’le iş telaşı arasında BT politikalarını düşünecek zamanları olmaması, yüzde 16 ile kuralların esnek olmayışı, yüzde 15’le unutkanlık, ya da yöneticilerinin onları takip etmiyor oluşu sıralanıyor.

• Yüzde 67, işyerinde daha fazla esneklik sunulabilmesi için BT politikalarının çalışanların gerçekçi talepleri doğrultusunda değiştirilmesi gerektiği görüşünde.

• Kurumlar tarafından en fazla yasaklanan uygulama ve cihazlar arasında yüzde 37 oranla online oyunlar ve yüzde 15’le Apple iPod’lar geliyor.

• Katılımcıların yüzde 10’u, BT politikalarının iPad ve tablet kullanımını, yüzde 31’i ise Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal paylaşım sitelerini engellediğini belirtiyor.

• Yüzde 61 ise bilgi ve cihaz güvenliğinden kendilerinin değil BT departmanının sorumlu olduğu görüşünde.

 

• Üniversite öğrencilerinin yüzde 23’ü komşusundan internet bağlantısı ya da internete bağlı bilgisayarını kullanma izni istemiş; yüzde 19’u ise komşunun kablosuz bağlantısını izin almadan kullanmış; yüzde 19’u bağlantı olan mağazaların çevresine gitmiş ve yüzde 9’u da bir yabancıdan cep telefonunu istemiş.

• Çalışanların yüzde 56’sı aile üyelerine, arkadaşlarına, mesai arkadaşlarına hatta tanımadıkları insanlara bilgisayarını kullandırtmış.

• Üniversite öğrencileri, risk almaya genç çalışanlardan daha fazla eğilimli. Üniversite öğrencilerinin yüzde 86’sı başkalarına bilgisayarlarını kullandırtmış.

 bilgi çağı

Leave a Reply

*