GİZ’12’nin Ardından

Başarılı İsimler ‘Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi 2012’de Ağırlandı

Sabancı Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü (GGK) tarafından 3 -4 Mart 2012 tarihlerinde yapılan “Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi 2012” bu yıl da başarıyla tamamlandı. Girişimcilik alanında önemli başarılara imza atmış 10 konuşmacı iki gün boyunca 600’ü aşkın genç girişimci adayı ile GİZ’12 de buluştu.

Sabancı Üniversitesi’nde 3- 4 Mart’ta gerçekleşen Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi 2012’de birbirinden başarılı isimler çeşitli üniversite ve liselerden gelerek zirveye katılan öğrencilere girişimcilik deneyimlerini aktardı. Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın- ayrıca kendisi merkezi İngiltere de bulunan Dünya İnovasyon Vakfına (WIF) danışmanlık yapmaktadır.- “Girişimcilik” kavramı üzerinde durduğu açış konuşmasının ardından başlayan zirvenin ilk günü, Pozitron Kurucu Ortağı,Endeavor Derneği Danışma Kurulu Üyesi Fırat İşbecer’in konuşması ile sona erdi. Fırat İşbecer zirvede üniversite ve lise öğrencileriyle kendi girişimcilik deneyimlerini paylaşmasının yanısıra, karşılaşılan hiçbir güçlük ya da engel ile istenilen hedeften vazgeçilmemesi üzerine dinleyiciler tarafından çok beğenilen bir konuşma yaptı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı, Arcelor Mittal Akdeniz – Ortadoğu Ve Türkiye’nin Gelişmesinden Sorumlu Başkanı Adnan Öztürk ise eğitim ile sağlanan fırsat eşitliğinin önemini vurgularken, dünyanın içinde bulunduğu tüketim kültürünün gelecek yıllardaki olası yansımaları ve bugünkü verilerine de değinerek sosyal girişimciliğin önemine de parmak basmış oldu. Markafoni Kurucu Ortağı Ve Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Tatari ise bir diğer ilgi çekici konuşmacıydı. Markafoni’nin bulunduğu noktaya gelene kadar yaşadığı süreçleri ve bugünkü bakış açılarını öğrencilerle paylaşan Tatari “Benim en sevdiğim müşteri tarzı iadeyi seven müşteridir çünkü iade eden müşteri aktif müşteridir.” diyerek hem müşreti memnuniyetine verdiği önemi hem de alışılagelmiş geleneksel bakış açısındansa, yenilikçi olmanın önerimi dile getirmiş oldu. GİZ’12 etkinliğinde dördüncü konuşmacı olan Pirelli Fabrika Direktörü Ali Karahöyüklü konuşmasında çevre ve enerji üzerinde durup, geleceğin inovasyon ve girişimcilik yapılabilecek konularıyla ilgili gençlerle önemli ipuçları vererek gençleri geleceğe dair heyecanlandırdı. Konuşmasının bir diğer ilgi çekici konusu ise Pirelli’nin en büyük girişimlerinden biri olan Formula1’di.

Etkinliğin 2. Günü ise Yönetim Ve İletişim Danışmanı Fatmanur Erdoğan ile bomba gibi başladı. Bulunduğu dezavantajı çalışarak ve doğru bakış açısıyla kendisine nasıl avantaj haline getirdiğiyle ilgili örneğiyle gençlere umut aşılayan Erdoğan, girişimciliğin bir işi en baştan yaratmakla sınırlı kalmadığını, aynı zamanda kurumsal kimlikten kopmadan girişimci yönetici nasıl olunduğuna dikkat çekti ve biz gençlere entrepreneurship kavramının yanısıra intrapreneurship kavramını da tanıtmış oldu.

Deulcom International Kurucusu Baybars Altuntaş öğrencileri bol bol güldürerek girişimciliğin heyecanını ve dinamik yapısını gençlerle uygulamalı olarak konuşması sırasında paylaştı. 21.yy’ın girişim çağı olduğunu vurgulayan Altuntaş, okuduğu bir dergide dikkatini çeken bir kelimeyi araştırarak Türkiye’de Franshising eksikliğini farkedip, nasıl Türkiye’ye getirdiğini dergiyi okuyan diğer insanlara atıfta bulunarak “ ben gördüm, onlar baktı. Onlar pas geçti, ben Fax geçtim” diyerek dinleyicilere espirili bir şekilde aktardı. Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, hata yapmanın girişimciliğin ve başarının en önemli öğelerinden biri olduğunu ve ancak hatalar sonucunda istenilene ulaşılabileceğini iletirken, katı bir şekilde planlanmış kariyer planlarının çok da etkili olmadığını, önemli olanın gidilecek hedefin ne olduğuna doğru karar verilmesi olduğunu “ Gittiğiniz yeri iyi seçin, yolunuz zaten sürekli değişecek” diyerek dile getirdi. Köfteci Ramiz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Birtan Taşkınlar ise okuduğu bölümde (hukuk) bir mesleğe devam etmek yerine kardeşleriyle birlikte babasının ismini devam ettirmek için köftecilik sektöründe ilerlemelerini anlatırken; girişimciliğin sadece Batı ve Amerika gibi toplumlara ait olamadığını, Türk gelenek ve göreneklerinin bakış açısıyla da gerçekleşebileceğini bizlere sunmuş oldu.

GİZ’12 nin son konuşmacısı olan Küçükçalık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık “”Hayatta bir işi çok iyi bilmeli, çok iyi yapabilmelisiniz.” diyerek uzmanlaşmanın önemini vurguladığı konuşmasında GGK’nın ricasıyla düzenleyeceği fabrika gezisiyle öğrencilere işlerin nasıl yürüdüğünü uygulamalı olarak görme fırsatı verdi. “Hayatta ‘bilmediğini’ biliyorsan çok şey kazanırsın. Biliyorum demek herşeyi yok eder.” diyen Küçükçalık girişimci insanların en önemli özelliği olan merak etme ve araştırma özelliklerini gözler önüne sererken, “Çıraklığını yapmadığın işin patronluğuna heveslenme.” Diyerek bilgi ve deneyim sahibi olmanın önemini bir kez daha göstermiş oldu.

Leave a Reply

*