Global Management Challenge

Global management challenge kısa formuyla GMC, çok gelişmiş bir simülasyon oyunudur diyebilirim. Daha doğrusu stratejik şirket yönetim yarışması ve oyunudur.

Ülkemizde 5 senedir yapılmakta olan ve Realta organizasyonun üstlendiği bu yarışmaya birçok şirket katılımcı ve sponsor olmuştur. Öğrencilerin ücretsiz olarak katıldığı, şirketlerin ise her takım için ayrı ücret ödemek zorunda olduğu yarışmada katılımcılara aynı şartlarda aynı pazarda olan şirketler veriliyor. Şirket geçmişlerini analiz eden takımlar yeni dönemler için kararlar verip gönderiyor. Bu kararların simülasyonda değerlendirilmesi sonucu şirketinin hisse senedi değeri en yüksek olana göre sıralama belirleniyor.

Peki ben neden GMC hakkında bir yazı paylaşıyorum?

Bu senenin başlarında arkadaşım Serkan bana takım oluşturarak yarışmaya katılmayı teklif etti. Bende kabul ettim. İbrahim ve Salih arkadaşlarımızı da takıma dahil ederek takımı tamamlamış olduk. Ön elemeler ve yarı final mücadelesi verdik. Yarı finalin sonuçlarının açıklanmasıyla Türkiye’de son 8 takım arasına kalarak finale katılmaya hak kazandık.

Mercedes Benz Türkiye genel müdürlüğünde yapılan finale katıldık, sonra da Ceylan Intercontinental otelde olan gala yemeğine katıldık. Sonuçtada Türkiye 7.si olarak yarışmayı tamamladık.

Bu yarışmanın bize ne katkısı oldu?

Öncelikle lisans eğitiminde öğrendiğim finans derslerinin gerçek piyasalarda nasıl kullanacağımı gördüm. Aynı şekilde tahminleme modellerinin hangilerinin işe yarar hangilerinin fazla akademik kaldığını öğrendim. Piyasadaki diğer şirketlerin sizin konumunuzu nasıl etkilediğini gördüm. Bence en önemlisi; takım çalışmasının ve zaman yönetiminin nasıl olması gerektiği konusunda edindiğim tecrübeler oldu.

İlk yarışmaya başvuracağımız da tam bir endüstri mühendisliği yarışması olarak öğrenmiştim. Ama finalde tek endüstri mühendisi grubu biz vardık. Geri kalanlar iktisatçı veya diğer branşlardan takımlardı. Benim tavsiyem bölüm ayırt etmeksizin herkesin bu yarışmaya katılıp, bu tecrübeyi yaşaması gerektiğidir.

Takımımızın adı ‘ER-ENLER’. Yeni dönem için isim değişikliğine gidersek durum değişir tabi. Herkese şimdiden başarılar diliyorum. 

Daha fazla bilgiyi yarışmanın resmi sitesinden alabilirsiniz. Çok teşekkürler.

 

Recep Şahin

 

www.gmcturkiye.com

www.facebook.com/gmcturkiye

Leave a Reply

*