Kadın Girişimciler Zirvesi 2012

Sabancı Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü tarafından gerçekleştirilen KGZ’2012 14 Nisan Cumartesi günü çeşitli üniversitelerden ve liselerden genel misafirlerini ağırladı. Zirve boyunca dinleyicilerle kendi hayat tecrübelerini paylaşıp, girişimciliğe ve iş yaşamına dair birbirinden değerli ip uçları veren kadın girişimci konuşmacılar sayesinde eğlenceli, yararlı ve güzel bir gün geçirilmiş oldu.

Zirvenin ilk konuşmacısı olan Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı Ayşegül İldeniz, konuşması sırasında kendi işini kurmuş ya da geliştirmiş Türkiye’de yaşayan kadınlarıdan örnekler sunarken, öğrencilere çeşitli Sivil Toplu Örgütleri’nde gönüllü olarak çalışmalarını önerdi. Dinleyicilerine tavsiyelerini tecrübe, kişisel ağ, küreselleşme ve cesaret başlıkları altında sunan İldeniz aynı zamanda zaman yönetiminin ve planlamanın önemine de değildi.

İkinci konuşmacı olarak Bonny Food’un yaratıcısı ve kurucu ortağı Didem Güney Alsoy kendi hayatını ve kariyer geçmişini anlatarak Bonny Food’u nasıl kurduğunu anlattı. Konuşmasında etkinliğe katılan katılımcılara doğru zamanda doğru işi yapmalarını, yaptıkları işleri belirli bir sisteme oturtmalarını söyleyen Alsoy, dinleyicilere mümkün olduğunca fazla iş alanında çalışarak kendileri geliştirmelerini önerdi. Katılımcılardan gelen “Neden Bonny Food adını seçtiniz?” sorusunun yanıtı olarak da bu işe ilk başladıklarında hedeflerinin global düzeyde bir şirket olmak istediklerini, bu yüzden Bonny Food’u seçtiklerini söyledi ve katılımcılara da siz de ilk önce hedefinizi belirleyin ve ona göre yola çıkın dedi.

Travelmodus’un kurucusu Özlem Avcıoğlu ise zirvenin üçüncü konuşmacısıydı. Avcıoğlu ortaklar arasındaki karakter farklılıkların getirdiği çeşitli bakış açılarının işlere kazandırdığı olumlu yanlardan bahsederken, sistemin ne kadar önemli olduğuna ve yapılan işin kişi odaklı değil sistem odaklı olması gerektiğinin önemini vurguladı. Konuşması sırasında kurduğu “Problemi fırsata çevirdiğiniz noktada kazanırsınız” cümlesi ise dinleyicilerin ilgisini oldukça çekti ve dinleyiciler tarafından beğenildi.

GYİAD başkanı Burcu Akdarı,konuşmasını yaparken, kadın girişimcilerin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi ve kadın girişimcilerin desteklenmesi ve sayısının artması açısından ailelerin özellikle destekçi olması gerektiğini belirtti. Özellikle aile şirketlerinde çalışmayı düşünen katılımcılara ise işe daha farklı yerlerde çalışmaya başlamalarını tavsiye etti ve yurtdışında çalışma deneyiminin çok önemli olduğunu ekledi.

Profil International kurucusu Ayşe Öztuna insan kaynakları yönetim danışmanlığı konusunda yaptıkları girişimi anlatırken, 1991 yılından beri farklı sektörlerden müşterilerine sundukları çözümler üzerinde durdu. İş dünyasında yeni gelişmeleri en ön sıradan izleyen girişimciler olarak, üstün performans ve sonuçlar veren derin ve uzun süreli ilişkiler kurduklarını belirtti. Alanlarındaki diğer şirketlerden farklarının, müşterilerinin her zaman yanında olarak onları tanımaya ve müşteri beklentilerini aşmaya bağlı olduğunu anlattı.

Zirvenin son konuşmacısı olan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Danışmanı olarak görev yapan Berrak Kutsoy, girişimcilerin “Potansiyel-İstihdam-Seçenek-Refah” dörtgeninin merkezinde olması gerektiğinin altını çizerken, girişimci kavramını “Yaptığı işe ruhunu katan kişi” sözleriyle tanımladı. Konuşmasında TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun 81 ilde yürüttüğü projelere değinen Kutsoy, pozitif geri bildirimler almalarının Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi açısından sevindirici olduğunu belirtti. Kutsoy konuşmasını; Türkiye’de girişimcilerin artması yolunun toplumda farkındalığı ve rol model sayısını artırmak ile mümkün olacağının altını çizerek bitirdi.

 

Leave a Reply

*