3 Boyutlu Baskı Teknolojisi İle Üretilen Dünyanın İlk Gökdeleni, Dubai’de İnşa Edilecek

Dubai merkezli inşaat teknolojileri firması olan Cazza, 3 boyutlu baskı teknolojisi ile üretilecek dünyanın ilk gökdelenini yapmayı planladıklarını duyurdu. Firma bu gökdeleni inşa etmek için “crane printing” adı verilen yeni bir inşa tekniği kullanacak. Bu tekniğe göre, 80 mt. ve daha fazla yüksekliğe sahip, 3 boyutlu olarak basılmış yapılar inşa etmek için özel olarak oluşturulan ve eklenmiş birimler içeren vinçler kullanılacak.
 
Cazza’nın crane printing süreci, uzun binalar için gereken bütün önemli yapısal bileşenleri içeriyor. Vinçler, binanın belirli parçalarını üç boyutlu olarak basarken inşaatın geri kalanı mevcut metotlar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Cazza’nın operasyon direktörü (COO) Fernando De Los Rios, crane printing sisteminin mevcut vinçlere kolay bir şekilde uyum sağlayabileceğini ve bunun sayesinde en baştan sisteme uygun vinç yapmak zorunda kalmayacaklarını belirtiyor. Bununla beraber bu gökdelenin Birleşik Arap Emirlikleri’nde inşa edileceği duyuruldu. Ancak gökdelenin yüksekliği ve inşaatın ne zaman başlayacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.
 
Bunların dışında geçtiğimiz 2016 Aralık ayında Dubai Hükümeti, ülkedeki 3 boyutlu baskı konusunda yardımcı olması için Cazza ile iş birliği yaptığını açıklamıştı. Ayrıca Cazza, bugüne kadar global şirketlerden sayısız satın alma ve yatırım teklifleri aldı.

Leave a Reply

*