Türk girişimci iWatch İsim Tescilini Apple’dan Önce Aldı

Türk girişimci Apple’ın marka ismini tescillemiş
 
Bir teknoloji alanında mihenk taşı olarak görülen Apple, önemli bir markasının isim hakkını Türk bir girişimciye kaptırdığı duyuldu.
 
Apple’ın akıllı saati Apple Watch‘un lansman öncesi saatin ismi iWatch olarak anılmıştı. Akıllı saat pazarına giriş yapan Apple, saatinin adını uzun süredir beklendiği gibi iWatch değil de Apple Watch olarak duyurmuştu. Saatin ismi Apple Watch olarak belirlense dahi, iWatch ismini de isim haklarını da elinde bulundurmak isteyen Apple, İsviçreli saat üreticisi Swatch ile yıllardır adli bir süreçten geçiyor. Swatch ismine benzerliği sebebi ile mahkemelik olan iki dev şirket şimdi bir araya gelerek bir Türk girişimciye karşı birlik olmuş durumdalar.
 
Hürriyet’in paylaştığı haberin detaylarına göre, Apple 2013 senesinde Türk Patent Enstitüsü’ne ‘iWatch’ adının tescili için başvuruda bulunmuştu. Fakat bu başvuru, kısa bir süre sonra, ‘benzer bir markanının tescilinin mevcut olması’ nedeniyle ertelenmişti. O markanın tescil sahibinin ismi ise Türk girişimci Ahmet İhsan Aktuna.
 
Aktuna, 2008 senesinde Matriks Ram Dış Ticaret şirketiyle iWatch markasının, 2009 yılında ise Arıkan İthalat Saat Sanayi ve Dış Ticaret şirketi ‘i_watch’ ismini ayrı ayrı tescil ettirmiş. Daha sonra ise Matriks Ram’in eski sahibi olan Ahmet İhsan Aktuna, Eylül 2009’da tescil ettirdiği markayı kendi üzerine almış. Bu sebeple Apple, iWatch markası için tescil alamamakta.
 
iWatch ismini Apple’dan önce aldı
 
iWatch markası için 2008 yılının Nisan ayında başvuru yapan ve bu başvuruyu Eylül 2009’de tescil ettiren Ahmet İhsan Aktuna, Apple’ın Türkiye’deki avukatlarının bir süre önce kendisi ile temasa geçtiklerini ifade etti.
 
Aktuna, konuyla ilgili açıklamasında ”Benim daha önce ortak olduğum bir şirket vardı daha sonra bu şirketi kapattık. Şirketi kapatınca markayı üzerime aldım. Apple, bu marka bende olduğu sürece ‘iWatch’ ismi ile Türkiye’de ürün satamaz. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde, bu saatlerin üç boyutlusunu önümüzdeki süreçte piyasaya süreceklerini açıkladı. Şu anda markanın hem üretim hem de satış hakkı bende. Bu konuda Apple’dan beklediğim teklif ise 5 milyon dolar.” dedi.

Leave a Reply

*