Nutella Markasının Sahibi Ferrero, 97 Yıllık ABD’li Çikolata Üreticisini Satın Alıyor

Nutella Markasının Sahibi Ferrero, 97 Yıllık ABD’li Çikolata Üreticisini Satın Alıyor
 
Nutella’nın da sahibi olan İtalya merkezli Ferrero şirketi, 97 senelik ABD’li çikolata üreticisi olan Fannie May’i satın almak üzere anlaşmaya vardı. Ferrero’nun bu satın alma için ödeyeceği rakamsa tam 115 milyon dolar. Yapılan ortak açıklamaya göre, Nutella’nın bu hamle ile deniz aşırı pazarlardaki varlığını güçlendirmeyi hedeflediği belirtildi.
 
1946 senesinde kurulan çikolata ve şekerleme üreticisi Ferrero markasının CEO’su Giovanni Ferrero, şirketin gerçekleştirmiş olduğu bu satın alma ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “ABD, yüksek büyüme potansiyeliyle Ferrero için önemli bir pazar konumunda. Büyük bir Amerikan markasının gelişimini destekleyeceğimiz için heyecanlıyız.” dedi. 2016 Ağustos ayında sonlanan mali yılın toplam geliri 10,7 milyar dolar olan İtalyan şirket için ABD pazarı, en büyük 5. pazar konumunda yer almakta.
Bununla beraber anlaşmanın bir parçası olan 1-800-FLOWERS.COM adlı online platformla bir ticari ortaklık anlaşması imzalayacaklarını da açıkladılar. Bu ortaklık kapsamında Ferrero’nun ve Fannie May’in bazı ürünleri, bu online platform üzerinden satışa sunulacak.

Leave a Reply

*