Google, Rusya İle 8 Milyon Dolara Uzlaştı

Google, Yandex’le uzlaşmaya vardı ve ceza ödemeye razı oldu.
 
Rus arama motoru olan Yandex’in Rusya’da Google aleyhine açtığı dava sonuçlandı. Tarafların anlaşması sonucu Google, 7,8 milyon dolara ceza ödeyerek anlaşma sağlaı. İki firma arasındaki sorunun kökeni, üç sene öncesine kadar dayanıyor. Yandex, Google’ı Android işletim sistemli cihazlara Google’ın kendine ait uygulamaları önceden yüklenmiş olarak satmakla suçlamıştı. Google, cihaz üreticilerine doğrudan bu uygulamaları indirme şartı getirmese dahi, ilk zamanlarda üreticilere, kendine ait Gmail ve Google Play gibi uygulamaları indirme zorunluluğu getirmekteydi. Bu ise cihaz tüketicilerin, cihaz üreticileri istemediği sürece diledikleri uygulamaları indiremeyeceği anlamına geliyordu. Yandex de bu durumu rekabete aykırı gördü ve durumu mahkemeye taşıdı.
 
Eylül 2015’ten bu yana süren davayı kazanan Rus arama motoru Yandex hakkında, Google Türkiye’den de bir açıklama geldi. Açıklaması ise şu şekilde:
 
“Yandex ile ticari bir anlaşmaya varmış ve Rusya’nın rekabet düzenleyicisi Federal Antitekel Servisi (FAS) ile Android üzerindeki Google uygulamalarına ilişkin rekabet davasını çözüme ulaştıran bir mutabakat sağlamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Leave a Reply

*