Booking.com Faaliyetlerine Devam Edecek!

Booking.com’un faaliyetlerine devam edecek!

 Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti.

 Konuyla ilgili tüm bu yaşananların ardından, bugün Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili olarak  AA’nın haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Booking.com ile ilgili olarak yürüttüğü görüşmeler sonrasında şirketin faaliyetlerine tekrar devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

 AA’ya konuşan Temurci,  “Sanıyorum istişareler sonrasında teknik, mali konularla ve vergisel belirli düzenlemeler yapılacak. Booking.com, bunları yerine getirdikten sonra faaliyetlerine devam edecektir.” dedi.

 Booking.com’un faaliyetlerinin kısıtlanmasına yönelik yanlış bir anlaşılma olduğuna değinen Temurci, “Şirketin faaliyetlerine getirilen kısıtlama sadece Türkiye içerisinde tatil alan kişilerle ilgili. Türkiye’den yurt dışına ya da yurt dışından Türkiye’ye tatil satın alımlarında herhangi bir sınırlama söz konusu değil.” şeklinde konuştu.

“BOOKING.COM 13 BİNİ AŞKIN İŞLETMEYİ PAZARLIYOR”

 Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise Booking.com’un, müşteriye ulaşmak için kullanılan önemli platformlardan biri olduğunu belirtirken Türkiye’deki 13.000’den fazla işletmenin bu platformda yer aldığını ve bu yüzden böyle bir platformu kaybetmek bir yana, aksine bu platformla iş birliği yapmak gerektiğini ifade etti.

EN ÜCRA KÖŞEDEKİ TESİS BİLE TANINIYOR

 Bununla birlikte Osman Ayık, tüm dünyada online satışın her geçen gün daha fazla önem kazandığına vurgu yaparak “Online satışlar, dünyadaki toplam turizm hareketinde üçte bire yaklaşan bir paya sahip. Dolayısıyla Booking.com’la ilgili bazı sıkıntılar varsa vergisel boyutta veya başka bir şekilde, bunları mutlaka çözmek lazım.” şeklinde bir açıklama yaptı.

  Share:

Leave a Reply

*