Üniversite Tercihi Yapacaklara Yardımcı Olacak 10 Site

Üniversite seçimi hayatımızın dönüm noktalarından biri. Üniversite seçimiyle ilgili kafanızdaki soruları yanıtlamaya yardımcı olacak ve bu sıkıntılı süreci kolaylaştıracak sitelerin listesine bir göz atalım.

 1- UCampus :

UCampus,  yurtdışında  eğitim görebileceğiniz okulları keşfetmenizi, ülkeyi tanımanızı , kariyer fırsatlarını takip etmenizi  sağlıyor. Ayrıca seçmeyi düşündüğünüz üniversitenin kampüsünü , tüm eğlence ve kulüp aktivitelerini de görebilme imkanı da yarattığından kafanızdaki soru işaretlerine cevap olabilir.

2- Üniversite tercih merkezi :

universitetercihmerkezi.com  içeriğinde üniversite sınavıyla ilgili takip etmek isteyeceğiniz haberleri en güncel haliyle barındırıyor.  Tercih robotlarından puanınız doğrultusunda yerleşebileceğiniz üniversite ve bölüm seçeneklerini sizin için sıralıyor, ayrıca uzman kişilerin meslekler ile ilgili görüşlerini de bulabiliyorsunuz.

3- Chegg :

Chegg.com ‘da  farklı meslek dalları ve okullardan insanlarla bağlantılar kurup bilgi edinebilirsiniz. Bu  sitede  kendinize burs, staj bulma gibi fırsatlar yaratıp, bölümünüzle ilgili eğitmenlere ve en iyi ders kitaplarına da ulaşabiliyorsunuz.

4- DoğruTercih:

doğrutercih.com’da  mesleklerle ilgili bilgilerin yer aldığı meslek rehberine, üniversitelerin burs olanakları, yurt seçenekleri gibi birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Puanınız ve ilgi alanınız doğrultusunda kendinizi test etmenize yardımcı sınavları da meslek seçimiyle ilgili soru işaretlerinizi gidermenize yardımcı olabilir.

5-  UNIGO :

Yurtdışı okul seçeneklerini görüp, seçmeyi düşündüğünüz okulun bursları, öğrenci kulüpleri, kampüs yemekleri, yurt seçenekleri gibi bilgilere unigo.com’dan ulaşabilirsiniz.

6- gelecekdaha.net :

Online olarak size üniversite seçimi ve meslek tercihi konusunda yardımcı olabilecek mentorları bünyesinde barındıran gelecekdaha.net’ ten mesleklerle ilgili bilgi edinebilir, ileride mesleğiniz doğrultusunda çalışabileceğiniz kurumları yakından tanıyabilirsiniz.

 7- edX :

Yurtdışındaki okullar ve bölümlerle ilgili ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz, düşündüğünüz bölümle ilgili ders kaynaklarına ulaşıp kendinize uygun olup olmadığını edx.org’ dan  test edebilirsiniz.  Kendinizi farklı alanlarda geliştirebileceğiniz online ücretsiz kurslara da buradan ulaşabilirsiniz.

8- Coursera :

Dünyanın her yerinden üniversiteler ile ilgili bilgi edinebileceğiniz coursera.org  üzerinden  farklı alanlarda online eğitimler alıp uzmanlık alanınızı  geliştirebilirsiniz.

9- Rate my professors :

Seçmeyi düşündüğünüz okulu  ratemtprofessors.com’ da arattığınızda diğer kullanıcıların okulunuz ve hocalarıyla  ilgili yaptığı yorumlara ulaşabilirsiniz.  Okul seçiminizde eğitim alacağınız hocaların ne kadar etkili olduğu düşünülürse bu web site sizin işini kolaylaştırabilir.

10- Roomsurf :

Üniversite çoğumuz için yeni bir ortam, yeni insanlar, belki de yeni bir ülke ya da şehir demek. Eğer şehir yada yurtdışında yaşayacaksanız ve kalacak yeriniz yoksa, roomsurf.com üzerinden  sizin gibi oda arkadaşı arayan insanlarla tanışıp, arkadaş olabilirsiniz.


Kaynak

  Share:

Leave a Reply

*