Walmart, Mutsuz Müşterileri Yüz Tanıma Teknolojisiyle Tespit Edecek

Perakende mağazalar zinciri Walmart, mağazalarındaki mutsuz müşterileri tespit etmeye yarayan bir teknoloji geliştiriyor. Hatta şirket, bu teknolojinin patentini bile aldı. Walmart, bu şekilde müşteri hizmetlerini geliştirmeyi ve dolayısıyla müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyor.

PSFK’nın haberine göre bu teknoloji, mağazalardaki kasaların bulunduğu bölümde yer alan kameralardan yararlanacak ve müşterilerin yüz ifadelerindeki ve hareketlerinde değişimi takip ederek mutsuz müşterileri tespit edecek. Daha sonra sistem, mutsuz müşterilere yardımcı olmak için çalışanları durumla ilgili olarak uyaracak ve rapor vermeleri için onları yönlendirecek.

Ayrıca bu teknoloji, müşteri davranışlarını izlemek dışında, müşterilerin harcama hareketlerinin kaydını da tutacak. Böylece Walmart, müşterilerin yüz ifadelerinden toplanan biyometrik veriyi  kullanarak insanların ruh hallerindeki değişiklikleri, harcamadaki değişikliklerle ilişkilendirecek. Şirket, patent açıklamasında bu teknolojiyi “müşterileri elde tutmaya yardımcı olan bir varlık” olarak tanımlıyor. Olumsuz bir yüz ifadesiyle görülen bir müşteriden sonra, harcamada keskin bir düşüş kaydedilirse Walmart, müşterileri alışverişten uzaklaştıran sorunlarla daha iyi baş edebilecek.

Bu, Walmart’ın yüz tanıma teknolojisiyle ilgili ilk çalışması değil. Şirket, 2015 yılında mağazalarındaki hırsızlık olaylarını engellemek için benzer bir teknoloji kullanmaya başlamıştı.

Kaynak
  Share:

Leave a Reply

*