Okul’11 Bu Yıl Rekabetin Hamlelerini Anlattı

 

Bildiğiniz tüm okulları unutun!” sloganıyla Boğaziçi Üniversitesi  Yöneylem Araştırma Kulubü tarafından  bundan dört yıl önce başlayan OKUL serüveni , bu yıl da “Rekabette Kazandıran Hamleler” konusuyla 15-18 Aralık 2011 tarihleri arasında konuklarını ağırladı.

Her günü üniversitenin bir yılını temsil eden OKUL, benzersiz konsepti ile katılımcılarına, unutamayacakları dört gün yaşattı. OKUL, seminerlerinin yanı sıra interaktif oyunları, vaka analiz eğitimi ile yarışması ve staj imkanıyla katılımcılarına benzersiz bir kişisel gelişim imkanı sunuyor. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi  Merve Özaydın, 2009 yılında katıldığı kulübün mayıstan beri 2011  proje liderliğini sürdürüyor. Biz de kendisiyle kulübün faaliyetleri üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Boğaziçi Üniversitesi Yöneylem Araştırma Kulubü (Büyak) ne zaman kuruldu? Genel duruşunu nasıl tanımlarsın?

1982 yılında endüstri mühendisliği öğrencilerinin kişisel ve akademik gelişimlerine destek olmak amacıyla kurulmuş bir öğrenci kulübü. 30 yıl içinde gün geçtikçe büyüyor her bölümden arkadaşımız var Temel olarak vizyonumuz üniversite öğrencilerinin  kişisel ve akademik gelişimine katkı sağlamak. Bu konuda hem tek günlük hem de 4 günlük ulusal çapta organizasyonlar yapıyoruz. Endüstri mühendisliği temelli organizasyonların yanı sıra kişisel gelişim odaklı etkinlikler de mevcut.

Okul 2011 projeniz ne zaman hayata geçti?

Okul bizim 2007 yılında yarattığımız bir marka. Her günü üniversitenin bir yılını temsil ediyor.  4 günlük bu etkinlik  üniversitenin 4 yılını temsil edecek şekilde ortaya çıkmış bir organizasyon. İlk gün Akademik hayata refer olacak şekilde konuşmacılar ile başlıyoruz. İkinci gün  Staj adı altında firmalara  tek gün gezi ve çalışma imkanı sunuyoruz. Üçüncü gün Vaka analizi  ve yarışmalar yapıyoruz. Son gün ise mezuniyet balosu yaparak katılımcılara sertifikalarını veriyoruz. Bu yıl, ”Hamle 1 : Rekabet OKULuna Katıl!” sloganıyla yoluna devam eden OKUL’11 de, “Rekabette Kazandıran Hamleler” konusunda bilgi ve deneyimlerini dinleme imkanı bulabileceğiniz konuşmacılarımızı ağırladık.

Kulubün diğer faaliyetlerinden bahsedersek…

Bu yıl ilk defa Pusula adı altında katılımcıları yeni bir deneyim ile buluşturduk. Her sene Endüstri Mühendislerinin  çalıştığı bir departmanı seçerek bu departmanda farklı sektörden gelen konuşmacıları çağırarak o sektörü tanıyoruz . Bu sene organizasyonumuzun konusunu “Satış” olarak belirledik. Tek günlük sürecek etkinliğin ilk basamağında büyük şirketlerin, holdinglerin ve kurumsal firmaların departmanlarının nasıl ve ne şekilde çalıştığını, şirketlerden özel isimler aracılığıyla öğrencilere anlatıldı. Gelişim günleri adı altında  Boğaziçi üniversitesi  öğrencilerine yönelik 3 gün boyunca süren bir etkinliğimiz de var. İşe alım ve mülakat teknikleri semineri oluyor. Lojıstık zirvesi ise bizim emekli organizasyonlarımızdan biri her sene bu sektörün farklı yönlerini işliyoruz.  

ESTIEM nedir?

ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) 1990 yılında kuruldu ve bu tarihten itibaren, endüstri mühendisliği ve işletme öğrencileri arasında karşılıklı ilişkiler kurma ve geliştirme amacını, gerçekleştirdiği bir çok uluslararası projeyle ( aktivite haftaları, bir haftalık değişim programı tecrübesi, konferanslar, vaka yarışmaları, seminerler) gerçeğe dönüştürüyor. 26 ülkede,67 yerel grubuyla, 47.000 öğrencilik geniş bir ağı var. Avrupa’da Endüstri Mühendisliği öğrencilerine yönelik bir grup. Onun Türkiye temsilciliğini yürütüyoruz. Avrupa’dan öğrencileri ağırlıyoruz. 20 binin üzerinde portalda öğrenci var. Bu sene kriz yönetimini konuştuk.

Katılımcılardan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Bu tür  etkinlikler katılımcılara neler katıyor?

Biz etkinliklerin sonunda feedback hazırlıyoruz. Memnun kaldıklarını düşünüyoruz. Gerçekten ilerde nelerde karşılaşabileceğini görüyorlar. Belki hayalini kurduğu şirkette 1 günde olsa çalışmak imkanına sahip oluyorlar. Çalışma ortamını görüyorlar. Böylece geleceğe yapacakları yatırımlarda bir önfikir sahibi oluyorlar ve biz de amacımıza ulaşmış oluyoruz.

Kulüp lideri olmak size neler kattı?  Bu faaliyetlerde görev almak kişiye neler katar ?

Ben bu süreci devraldığımda  ortaklaşa çalışmayı, her şeye organize edebilmeyi, insanları yönetmeyi, kriz yönetimini ve son anda acilen yapılması gerekenleri öğrendim . Çok faydası oldu aynı zamanda şirketlere birebir gidip görüşmeler yapıyorum ve iş geliştirme kısmını da öğrenmiş oldum. Hedeflerimi kesinleştiriyorum.

Gelecek hedefleriniz neler?

Son 5 yıl içinde  büyük bir ivme kazandık. 70 kişilik bir organizasyon ekibimiz var. Her sene daha iyi nasıl oluruz diye konuşuyoruz. Yenilikleri takip ederek güncel şeyler yapmaya çalışacağız.

Businews

Nilgün Şirvanlı

 

Leave a Reply

*