Kendi Şirketlerimizin CEO’su Olmayı Dört Gözle Bekliyoruz

Bize kulübünüzden bahseder misiniz?

Kalite ve verimlilik kulübü olarak 15. yılımızı kutluyoruz. Kurulduğumuz zamandan bu yana hep büyüyen, tüm üniversite öğrencilerina katkıda bulunmak isteyen ve hedefi yükseklerde olan bir aile olduk.

Şu an pek çok farklı alan ve sektöre yönelik 13 farklı projemiz var. Projelerimiz arasında ulusal olarak gerçekleşenler Kalite Günleri ve Kariyerimin Kimyası. İki farklı sektöre ve iki farklı hedef kitleye hitap eden bu etkinliklerimiz 3 gün sürmekte ve konaklamalı olarak Türkiye çapında üniversitelerden öğrencileri ağırlamaktadır.

Bunların yanı sıra ağırlıklı olarak YTU öğrencilerine yıl boyunca seminer, eğitim ve söyleşiler düzenleyen seminer ve eğitim projemizin(SEP) Finans ve Yazılım Günleri,

Girişimciyimdir seminerleri, İnsan Kaynakları seminerleri, İletişim seminerleri, Markalaştır Kurumsallaştır seminerleri, Otomotiv Sektöründe Satış ve Pazarlama seminerleri gibi etkinlikleri de her yıl ulusal olma yolunda bir adım daha atmakta.

Kulübümüz uluslararası alanda da faaliyet göstermektedir. ESTIEM(European Students of Industrial Engineering and Managament) üyesi olan kulübümüz Uluslararası Lojistik Eğitim Kampı’nı da 2005’ten bu yana başarı ile düzenlemekte. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden konuşmacıları ve katılımcıları üç günlük bir eğitim için ağırlamaktadır.

Bu geleneksel etkinliklerimizin yanı sıra yıl içerisinde teknik geziler, vaka analizi yarışmaları, söyleşiler, sosyal aktiviteler ve hatta konserler düzenlemekteyiz. Her dönem Qualitas adlı dergimizin de yeni sayısını hazırlayıp ücretsiz olarak öğrencilerin beğenisine sunmaktayız.

Tüm bu iş ve kariyer etkinliklerini düzenlemenin yanı sıra sosyal sorumluluk bilincini de geliştirmek için çeşitli projeler yürütmekteyiz.

Gerçekleştirdiğimiz bunca etkinliğin meyvesi olarak 2010-2011 döneminde Üniaktivite tarafından Türkiye’nin en aktif iş ve kariyer kulübü seçildik. Hala ünvanımızı koruyor ve her yıl düzenlediğimiz 50’nin üzerinde farklı etkinlik ile Türkiye’nin en aktif ailesi olmaya devam ediyoruz. Bizi daha yakından tanımak ve etkinliklerimizden haberdar olmak için www.ytukvk.org.tr www.facebook.com/kaliteveverimlilikkulubu www.twitter.com/ytukvk adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Daha önce GMC gibi başka yarışmalara da katıldınız mı?

Kulüp bünyesinde Endüstri Mühendisliği Toplulukları birliği(EMT) ve European Students of Industrial Engineering and Management(ESTIEM) iş birliği ile iki farklı vaka analizi yarışması düzenliyor ve üyelerimizin vaka çözümü konularında kendilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Tam olarak şirket simulasyonu olmasa da vaka çözümü ve karar alma yarışmaları konusunda deneyimliyiz. Ancak, GMC’nin bizlere yaşatacağı yönetim simulasyonu deneyimi için oldukça heyecanlıyız. Aradaki farkı biliyor kendi şirketlerimizin CEO’su olmayı dört gözle bekliyoruz.

KVK GMC ile ne kadar zamandır tanışıyor?

Aslında kulüp üyelerimizin GMC geçmişi yıllar öncesine dayanıyor. Geçmişteki başkanlarımız her yıl kulüp üyelerinden oluşan takımları ile GMC’ye katılmaktaydı. GMC bizim için başkandan başkana aktarılan bir gelenek gibiydi. Bu yıl GMC’nin bize katacağı tecrübelerden daha fazla faydalanmak adına üyelerimizden oluşan pek çok farklı takım ile yarışıyoruz.

Geçmiş yıllardaki GMC deneyimlerinizden biraz bahseder misiniz?

Kendi şirketimizin CEO’su olmak zevkli olduğu kadar bir o kadar da zor bir iş idi bizim için. Başlangıçta pek çok farklı değişken ve parametre ile mücadele ettik. Doğru kararlar verebilmek için çalışırken çoğu zaman sabahladık. Ancak, her karar için çalışırken yaşadığımız anılar ve sonuçlar için beklediğimiz zamanlardaki heyecalı dakikalar hala hafızalarımızda. Bizi tekrardan GMC’de daha kalabalık olarak yarışmaya istekli kılan da bu anılar elbette.

GMC size neler kattı?

İlk sırada elbette takım çalışması var. Başarıya ulaşmak için hep birlikte, hırsla ve heyecanla çalışmak. Her sonucu nefeslerimizi tutup beklemek. Bazen sonuçlara sevinip, bazen de hatalarımızdan ders çıkarmaya çalışmak. GMC’de yarışma sürecinde takım çalışmasını ve önemini bir kez daha anladık. Ardından bir yönetim kurulunun bakış açısına sahip olduk. Bir şirketin her alanda son kararlarını veren olmak ve sonuçlarına katlanmak tamamiyle farklı bir deneyim. Üyelerimizin de bu yıl bu deneyimi yaşamalarını istiyor, KVK ailesi olarak yarışmaya katılım gösteriyoruz.

GMC’nin derslerinize bir katkısı oldu mu?

Kesinlikle oldu. GMC aynı zamanda bir okul. Excel’in inceliklerini, bir fabrikanın işleyişindeki yönetim süreçlerini, piyasaların işleyişini, finansal tabloları yorumlamayı ve üretim planlama süreçlerini yaparak, uygulayarak öğreniyorsunuz. Dersler de anlamadığımız şeyleri GMC için karar almaya çalışırken anladığımız çok oldu. Hatta çoğu zaman keşke GMC’ye daha önce katılsaydık dedik.

GMC’nin stajlarınızda size bir katkısı oldu mu?

Derslerde olduğu gibi stajda da diğer stajyerlerin yanında fark yaratmamızı sağladı. Onlar henüz adapte olmaya çalışırken biz GMC’den aşina olduğumuz süreçlere hızlıca dahil olarak kalabalığın arasından sıyrılabildik.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kalite ve Verimlilik Kulübü ailesi olarak takımlarımızı kurduk, hazırlıklara başladık. Kendini geliştirmek ve iş yaşamına hazırlanmak isteyen tüm üniversite öğrencilerine katılmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Şimdiden tüm yarışmacılara başarılar dileriz.

 

Röportaj: İlker Serdar Çetinkaya

 

Leave a Reply

*