Strateji ve Takım Ruhu Bizim İşimiz!

Endüstri ve Bilim Kulübü nedir? Ne işler yapar? GMC gibi başka yarışmalara katıldınız mı?

Endüstri ve Bilim Kulübü, Erciyes Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren aktif kulüplerden birisidir. Bünyesinde üniversitenin birçok bölümünden öğrenci barındıran Endüstri ve Bilim Kulübü, 2005 yılında Ankara’da kurulmasında da aktif rol sahibi olduğu Endüstri Mühendisliği Topluluğu(EMT) üyesidir. Kulübümüz, EMT bünyesinde çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmış ve “Lise Sunumu”, “Seminerler” , “Vaka Analizi” yarışması gibi çeşitli aktivitelerde görev almaktadır. Kulübümüz 2004 yılından bu yana ‘Vizyon’ adında bir dergi çıkartmakta, bu dergide; akademisyenlerin, işadamlarının, profesyonellerin ve öğrencilerin görüş ve önerilerine yer vermektedir. Bunun dışında; teknik gezi, piknik, parti, kahvaltı gibi organizasyonlarla kulüp üyelerinin tanışıp kaynaşması amaçlanmaktadır. GMC ile tam birebir bir yarışmaya olmasa da, daha önce 2008 yılında kulübümüz, Endüstri Mühendisleri Topluluğu tarafından düzenlenen VAY’ın (Vaka Analizi Yarışması) final etabının ev sahipliğini üstlenmiş ve bu yarışmada 2. olmuştur. Bunun dışında yine VAY’da çeşitli dereceleri bulunmaktadır. Kulübümüzü facebook.com/endustri.kulubu adresinden takip edebilirsiniz.

– Öncelikle, kulüp olarak GMC ile ne zaman tanıştık? Bundan bahsedelim.

GMC’ye ilk kez geçen sene katıldı kulübümüz üyelerinden oluşan ER-ENLER grubu. Fakat ilk kez katılmasına rağmen finale kaldılar. Profesyonellerin ve öğrencilerin katıldığı bir yarışmada kulübümüz üyelerinin bir çok katılımcının arasından sıyrılıp bu başarıyı elde etmesi gerçekten sevindirici idi. ER-ENLER grubundan Recep Şahin: “Finaldeki sohbetlerimizde çalışan gruplarının da bizler gibi düşünüp hareket ettiğini görünce kendimize olan güvenimiz arttı. Onların iş tecrübelerini dinledik ve bu çok güzeldi. Çünkü her zaman büyük şirketlerin çalışanlarıyla aynı ortamda bulunamıyorsun. Ancak GMC, bize onlarla yarışma fırsatı sunuyor. Bu çok büyük bir fırsat. Bunu iyi değerlendirmek gerekli.”

– GMC’ye katılıp finale kalmışsınız. Ama samimi konuşmak gerekirse gerçekten size bir faydası oldu mu? Yoksa takılıp geldiniz mi?

Bu soruyu da ER-ENLER’den Serkan Alan cevapladı: “Çok klişe bir söylem olabilir fakat gerçek manada derslerde gördüğümüz teknikleri uygulama fırsatı bulduk. Örneğin bizim takımımız endüstri mühendisliği öğrencilerinden oluşan bir takım ve biz derslerde istatistiki tahminleme yöntemleri görmüştük. Karar verilirken üretimle alakalı olan kısımları bu teknikleri uygulayarak bulduk. Diğer dönem sonuçlar geldiğinde de karşılaştırma imkanı bulduk. Ayrıca bence GMC’nin en büyük katkısı, takım oyununu katılımcılara öğretmek oluyor. Bu da size hayatın ve iş hayatının olmazsa olmazlarından bir özelliği aşılıyor. Çünkü GMC’de kararlar verilirken fikirler tartışılıyor ve optimum olan bulunmaya çalışılıyor. Bu da insanı, takım çalışmalarının nasıl olması gerektiği hakkında düşünmeye sevk ediyor.”

– Klasik sorulardan birisidir: Peki bu yarışmanın derslerinize bir katkısı oldu mu?

Salih Himmetoğlu: “GMC, derslere dolaylı yoldan birçok katkı sağlıyor. Örneğin biz karar verirken üretim stratejileri ve mali tabloların kullanımıyla alakalı araştırmalarda bulunmuştuk. Okulda ise bununla ilgili dersleri henüz almadık ama şu anda bizim bu konuyla ilgili hem bilgimiz hem tecrübemiz bulunuyor. Bu yüzden, bu konularla ilgili dersler geldiğinde çok fazla zorlanacağımızı düşünmüyorum. Bu sebeple, diğer bir çok katkısının yanısıra derslere de katkı sağlıyor GMC.”

– GMC’nin okul ve iş hayatına yaptığı katkılardan bahsettiniz. Derslere yaptığı katkıdan bahsettik, şimdi de yaptığınız stajlara bu yarışmanın bir etkisi oldu mu? Bundan bahsedelim.

İbrahim Kurudere: “GMC, bizlere kendi şirketlerimizi yönetme, onunla ilgili kararlar verme ve verdiğimiz kararların ne gibi değişkenleri etkilediğini görme imkanı sağladı. Stajlarda da zaten bizi iş hayatına hazırlamak için sistemler görmemiz amaçlanıyor. Bu sebeple GMC ile stajların yapılış sebebi arasında benzerlik dikkat çekiyor. Örneğin; stajımı yaptığım yerde mali tabloları elime aldığımda nelere bakmam gerektiği hakkında bir fikrim vardı veya yöneticilerin aldıkları kararları duyduğumda neden böyle bir karar alındığı kafamda canlanabiliyordu. Bu yetkinlik sizin, ‘yönetenler’ ile ‘yönetilenler’ arasındaki farkı anlamanıza da yardımcı oluyor.

Kulübümüzü tanıtıp geçen sene finale kalan ER-ENLER grubu üyelerinden yarışma deneyimlerini dinledik. Biz de Erciyes Üniversitesi Endüstri ve Bilim Kulübü olarak Global Management Challenge’ı oldukça faydalı buluyor, endüstri mühendisliği başta olmak üzere tüm ilgili bölüm öğrencilerinin de bu oluşumda yer almaları gerektiğini düşünüyoruz. Başta kulüp üyelerimiz olmak üzere tüm katılımcılara da başarılar diliyoruz.

Biz de GMC ekibi olarak bu keyifli sohbet için Mehmet Deveci’ye ve tüm kulüp üyelerine teşekkür eder, başarılar dileriz.

Röportaj: İlker Serdar Çetinkaya 

Leave a Reply

*