Kendinize Yapabileceğiniz En Büyük İyiliklerden Birisi GMC

 

Şu an nerede nelerle uğraşıyorsunuz? Okul, iş hayatı, sosyal sorumluluklar, projeler, hobiler vb.

Cansu Taplaktepe: Gazi Üniversitesi İktisat 4.sınıf öğrencisiyim. Okul, son sınıf telaşı yaşayan herkeste olduğu gibi hızlı bir tempoda devam ediyor. Üniversitedeki son senemi projeler, kulüp işleri, seminerler, eğitimler, staj, ufak tefek iş deneyimleriyle süsleyerek geçiriyorum.

Emre Dinçer: Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Bölümümüzün en yoğun dönemlerinden biri olmasına rağmen sosyal aktivitelerden geri kalmamaya özen gösteriyorum. Özellikle futbolun hayatımdaki yeri çok büyük.

• GMC’yi nereden duydunuz?

Cansu: 2 yıl önce Üniaktivite duyurularında rastlamıştım GMC’ye.

Emre: Cansu’nun önerisiyle katıldım ben. Her yıl birçok arkadaşımıza da önermeye devam ediyoruz.

• Hangi yıllar katıldınız?

Cansu: Ben 2010 yılında farklı bir ekiple katıldım ilk olarak. Geçen sene de Emre’yle bir takım oluşturduk.

Emre: Geçen yıl ilk katılımımdı benim. Bu yıl da yeni bir ekip arkadaşıyla devam ediyoruz.

• Daha önce takım çalışması ya da strateji/yönetim simülasyonu tecrübeniz olmuş muydu?

Cansu: Kulüp etkinliklerimiz vasıtasıyla gerçekleştirdiğimiz birkaç projede takım çalışması yapmıştık. Hatta Emre’yle aynı takımda yer aldığımız projeler oldu. Fakat böyle bir simülasyonu ilk kez tecrübe ediyoruz.

• GMC’ye katılmak sizlere neler kazandırdı? Ekip olmak sizlere neler kazandırdı?

GMC hem bir oyun hem ciddi bir iş. İkisini bir arada başka yerde yaşayamayacağımız iki duyguyu yaşattı bize. Hem eğlendik hem mükemmel bir tecrübe edindik. Şirketi zirveye taşımanın veya aşağı çekmenin elinizde olduğu, tek bir rakamın sonucu ve hassas dengeleri değiştirmekte önemli olduğu bir rekabet ortamında yarışmak, yarışmayı ciddi bir görev olarak görüp sorumlulukları paylaşmak ve ekip arkadaşlarımızın da bizimle aynı duyguyu paylaşıyor olduğunu görmek bize heyecan veriyordu. Özellikle farkına vardığımız başarısızlıklarımız, sorunların çözümüne ürettiğimiz yaklaşımlarımız kendimizi çok iyi hissettirdi. Şu ana kadar en fazla yarı finale yükseldik fakat aldığımız haz çok daha fazlasıydı.

• Yarışmaya nasıl hazırlandınız, ne tür stratejiler sizi diğer takımlardan farklılaştırdı?

Kararları verirken doğru strateji belirlemek çok önemli. Nereye, nasıl gideceğinizi önceden belirlemeden başarılı bir yol haritası çizemezsiniz. Doğru kararlar vermek ve verimli olabilmek için de ortamda güzel bir sinerji yaratılması gerektiğini düşünüyoruz. GMC her hafta birikimli ilerleyen bir süreç, bu yüzden verilen kararlarda istikrarlı olmak çok önemli. Takım olarak bu süreçte tüm bunların farkında olmak ve rekabet ortamında yarıştığımız için dış faktörleri de göz ardı etmemek gerekiyor.

• Klasik bir takım sorusu olarak anlaşmazlığa düştüğünüz zamanlar oldu mu, nasıl çözüme kavuştunuz?

Fikir ayrılıklarına düştüğümüz mutlaka oluyordu. Hatta bazı toplantılarda, aynı gemide yol alıp ayrı dümen tutan kaptanlar gibiydik. Fakat anlaşmazlıklarımıza, en doğru kararı vermek için ürettiğimiz farklı çözüm yolları olarak baktığımız için, bu durum hoşumuza bile gidiyordu. İşçi ücretlerinin artırılmasının üretime etkisini tartıştığımız bir toplantı, birkaç saat sonra grafikler ve istatistiklerle süslenen tatlı bir düelloya dönüşmüştü. Çözüm önerilerinin ikisini de küçük oranlarda birer dönem arayla uygulayıp durumu izlemeye karar verdik.

• GMC sürecinde neler yaşadınız? Heyecan, stres, öğrenme, kendini geliştirme vb. durumlarla ilgili anektodlarınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

Günün en erken saatlerinde, en yorgun olduğumuz anlarda dahi GMC toplantıları bizi bir arada tutabiliyordu. 10 kişinin bulunduğu bir toplantı esnasında diğer 6 kişinin yakalayamadığı heyecanı yakalayabiliyorduk. Karar toplantılarımıza dahil olmaya çalışan, ilgilenen ve merak duyan arkadaşlar ekip bir araya geldiğinde o etkileşimin içine giremiyordu ve hangi dille konuşup ne ile bu kadar eğlendiğimizi merak ediyorlardı. Toplantılarda yaşadığımız o diyaloglar, takımla geçirilen eğlenceli ve bir o kadar da faydalı dakikalar öyle doyulmaz oluyordu ki, her GMC döneminin ardından bir sonraki yarışma için çoktan planlarımız yapılmış, hangi hataların tekrarlanmayacağı, hangi adımların atılacağı çoktan konuşulmuş oluyordu.

• Yarışmaya katılmadan önceki ve sonraki düşünceleriniz arasında değişen neler var?

İlk yarışma deneyimimiz; raporların, kılavuzun karmaşası ve bilinmeyenin yol açtığı korkuyla başlamıştı. Kılavuz içerisindeki ve yönetim raporları üzerindeki terimler tanıdık olsa da şirket yönetimini etkileyen unsurları barındıran rapor başlarda karmaşık gelmiş ve gözümüzü korkutmuştu. Fakat aslında şirketlerin üretim ve yönetim stratejilerinin, basit ve yalın düşünmeyle başladığını gördük. Artık başkalarına anlatırken bir şirketin yönetim simülasyonu ibaresini kullandığımızda, gözlerinde beliren korkuyu yok etmek için, kuralları bilen ve doğru bir strateji üreten herkesin başarabileceği bir oyun olduğunu söylüyorduk. Yarışma her şeyden önce yeteneklerimizi keşfetmemize ve kendimize güvenmemize yol açtı.

• Üniversite öğrencileri neden GMC’ye katılmalı?

Bir üniversite öğrencisinin, üniversite yaşamı içerisinde kendine yapabileceği en büyük iyiliklerden birisi GMC. Öncelikle, üniversitede okuduğumuz bölümün bu yarışmaya başvurmakta ve yarışma esnasında bu durumdan faydalanmakta önemli olduğunu düşünüyoruz. İktisadi idari bilimler ve mühendislik öğrencileri oluşumuzun kolaylığını ve avantajını kullandığımız konusunda hemfikiriz. Hatta GMC’nin katkısının iş yaşamımızda bize büyük yarar sağlayacağı da doğru. Fakat takım olma, üretken olma, analiz edebilme, öngörebilme, disiplinli olma, fikir üretebilme, durumu değerlendirme gibi değerlerin her üniversite öğrencisinin gerek iş, gerekse sosyal yaşamına mesleki bilgisinden ziyade katkı sağlayacağı görüşündeyiz. Bu fikirden yola çıkarak, bir sınıf öğretmenliği öğrencisi de, bir tıp öğrencisi de, hatta rus dili edebiyatı öğrencisi de bu yarışmaya katılmalı, bu deneyimden bir beklenti duymalı diye düşünüyoruz.

• Katılmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Asıl nokta aktif olmak, iyi bir takım kurmak, her hafta sabır ve özenle disiplinli bir şekilde bu işe zaman ayırmak ve başarma isteğini barındırmaktan geçiyor. Katılmak isteyenlere böyle bir tecrübeyi yaşama fırsatını kaçırmamalarını ve bu süreci doğru değerlendirmelerini öneriyoruz.

• Yaptığınız stajlarda, çalışma hayatınızda GMC’nin bir etkisi ya da katkısı oldu mu?

Elbette oldu. GMC, bilgiyi pratiğe dökmek için sunulan en geniş fırsat alanı. Özellikle yarışmanın iş hayatına hazırlıkta kazandırdığı tecrübenin değerini, diğerleriyle mukayese etmek çok zor. Çünkü başka hiçbir deneyim, 3 ay boyunca kendinizi ceo koltuğunda şirket yönetiyormuş gibi hissetmenizi sağlayamaz.

 

İlker Serdar Çetinkaya 

Leave a Reply

*