2016’da En Az Zarar Görenler; Yeme-İçme ve Kozmetik Sektörü

Araştırma sonuçlarına göre, zorlu geçen 2016 senesini minimum zararla kapatan perakende kollarının yeme-içme sektörü ve kozmetik olduğu görülüyor.

Ticari gayrimenkul ve finansal hizmetler veren JLL Türkiye’nin, Türk ekonomisinin ve Türkiye ticari gayrimenkul pazarının 2016 görünümü ile 2017 beklentilerini detaylı olarak gösterdiği “2016 Yıl Sonu Raporu” açıklandı.

Yıl sonu raporuna göre 2016 yılında organize perakendedeki ziyaretçi sayısı 1 sene öncesi ile aynı seviyeyi korudu. Sektör bağlamında bakıldığındaysa yeme-içme ve kozmetik sektörlerindeki markalar krizden minimum etkilenen perakendeciler olarak öne çıktı. Oyuncak gibi ürünlerin de sunulduğu çocuk marketleri ve spor giyim markaları da sene boyunca iyi performans göstermiş görülmekte.

Küresel perakende görünümünde yeme-içme sektörüne ayrılan alanlar her sene artış gösterirken, Türkiye organize perakende pazarında son zamanlarda açılan AVM’lerdeki gastronomi alanlarının %30 oranına ulaştığı görüldü.

JLL’nin araştırma çalışmalarına göre, yatırımcı tarafından bakıldığında 2017 senesi boyunca gündemin en tepesinde yer alacak kelime “tasarruf” olacak. Perakendecilere sağlanan kur sabitleme ve kira indirimi gibi kısa vadeli teşvikleri kabul eden yatırımcıların, azalan gelirlerinin yanında artan işgücü ve operasyonel giderleri nedeniyle tasarruf eğilimde olması bekleniyor.

 

Öte yandan Türk lirasının diğer para birimleri karşısında değerindeki gidişatının perakendecilerin fiyatlandırma politikalarını etkilemesi bekleniyor. 2016 sene boyunca Türk lirasının değerindeki keskin düşüşün 2017 senesinin ilk aylarının sonlarına doğru piyasada etkisini göstermesi, başta uluslararası markalar olmak üzere perakendecilerin ürünlerini hatırı sayılı bir zamla yeniden fiyatlandırması öngörülüyor.

JLL’nin 2016 senesi raporunda, cadde perakendeciliği bölümüne de . Çalışmaya göre, siyasi ve makroekonomik gelişmelerden olumsuz açıdan en az etkilenen yer ise Nişantaşı oldu. Teşvikiye nin en üst segmente, Rumeli Caddesi’nin ise orta gelir grubuna hitap ettiği dengeli marka karmasını muhafaza eden Nişantaşı, City’s Alışveriş Merkezi’nin katkıları ile önemli bir ayak trafiği çekiyor.

Diğer yandan en az etkilenen alışveriş caddeleri Nişantaşı’nda gözükse de, buradaki caddeler de gündemden etkilendi. Nişantaşı’nda alışveriş caddeleri 2015 yılında yüksek müşteri talebine arz bağlamında cevap veremiyorken, 2016’da düşen talep karşısında boş mağazalara ev sahipliği yaptı.

Leave a Reply

*