2017’nin En Gözde 50 Şirketi Belirlendi!

Bloomberg Businessweek Türkiye ve Realta Danışmanlık’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği “ En Gözde Şirketler” araştırması onuncu yılına doğru ilerlerken trendler artık kesin bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Üniversite öğrencileri en gözde şirketleri seçerken neleri göz önünde bulunduruyor ya da başka bir deyişle geleceğin profesyonellerinin gönlünü çalmak için şirketlerin neler yapması gerekiyor? Gelin birlikte göz atalım.

 

Gençler Ne İstiyor?

Gençlerin kariyer yolculuklarında doğru adımlarla ilerlerken çalışma hayatında kendilerini geliştirmelerine fırsat verilmesini istiyorlar. Onların geleceğine yapılan yatırımların, markalara da yapılan bir yatırım olarak görüldüğü söylenebilir. Geleceğin profesyonelleri olan öğrencilerin köklü şirketlerde, kültür ve marka algısı yaratılmış bir çatı altında toplanma isteğinin bir diğer sebebi de maddi açıdan kendilerini tatmin edeceğine inanmalarıdır. Bu yüzden, gençlerin büyük bir kısmı başvuru süreçlerinde uluslararası şirketleri tercih ediyorlar. Çünkü, çok uluslu kuruluşlarda kariyer yapmak; iş ve özel hayatın bir üst kademeye erişmesi yani statü yükselmesi ve iş seyahatlerini de beraberinde getiriyor.  Özetle maddi kaygıların yanı sıra öncelikli beklentilerin karşılanmasının yeterli olduğu pek söylenemez.

 

Neden Onları Seçiyorlar?

Her sene olduğu gibi, bu sene de gençlerin gözünden en gözde şirket ve holdinglerin belirlenmesi  için, önceki yılların araştırma sonuçlarından elde edilen veriler ve öğrencilere yapılan odak grubu çalışmaları neticesinde 222 firma değerlendirilmek üzere araştırmaya  dahil oldu.

Totalde 29.687 kullanılabilir anket formu  elde edildi ve araştırma 5 Kasım 2016’dan 14 Nisan 2017’ye kadar sürdürüldü.  Bu araştırmalar (duyurular, üniversite yönetimleri, kariyer merkezleri, öğrenci kulüpleri, sosyal medya, poster, e-posta aracılığıyla) 3İK yönetiminde gerçekleştirildi.

80 üniversiteden yaklaşık 30.000 öğrencinin katılım sağladığı bu araştırma verilerine göre, öğrencilerin trend şirketlerde yer almak istemesinde en büyük etkenler;  kariyer olanakları, yurt dışında çalışabilme fırsatları, uzun vadeli programlar dahilinde burs hakkı, yan haklar, global bir isme sahip olmaları, eğitim ve diğer ihtiyaçların karşılanması, inovatif fikir geliştirici birliktelikler oluşturabilmeleri.

 

 

Üniversite İşbirliklerinin Önemi

 “ En Gözde Şirketler ” listesinin en başında yer alan Unilever İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Steven Gross’un dergide de yer alan kısa bir açıklamasına yer verelim; “Unilever olarak yetenek konusunda hedef kitlemizin büyük çoğunluğunu üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller oluşturuyor. Dolayısıyla, şirket değerlerimizi, Türkiye’de 100 yılı aşkın bir geçmişe dayanan köklü mirasımızı ve sürdürülebilirlik vizyonumuzu, genç arkadaşlarımızın perspektifinden bakarak onların dilinden anlatmaya çalışıyoruz. Bu da bizi daha iyi tanımalarına, aramızda sıcak bir iletişim kurulmasına ve her yıl seçimlerinde ön plana çıkmamıza sebep oluyor.” diyor.

Sürekli iletişim anlayışı, Y kuşağını yani yeni jenerasyonu yakından tanımak; kuruluşların geleceğinin de erkenden şekillenmesine, profesyonel iş dünyası için bir yol haritası çizilmesine büyük katkı sağlıyor. İleri teknolojilere olan ilgileri, yenilikçi fikirleri ve sınır tanımayan hayal dünyalarına yer vermenin önemine değinen daha bir çok global markanın profesyonel görüşleri için bu hafta Bloomberg Businessweek Türkiye almayı unutmayın!

 

İşte o merak edilen  “ En Gözde Şirketler ” listesi; 

 

 

ŞİRKETLER

 

 

HOLDİNGLER

Leave a Reply

*